31.7
23:07

Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός 1-3: Φιλική νίκη με Άοσμαν για τους Νικαιώτες

Ο Ιωνικός νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης 1-3 στη Ριζούπολη, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άοσμαν, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ και μοίρασε μια ασίστ.

Ο Ιωνικός επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης 1-3 στη Ριζούπολη σε φιλική αναμέτρηση που έδωσαν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τη νέα σεζόν στη Super League Interwetten.

Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” άνοιξε το σκορ στο 14′ με τον Αμπιολά Ντάουντα, έπειτα από ασίστ του Γιώργου Παμλίδη. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ισοφάρισε στο 35′ με τον Αλμπέρτο Μπουένο, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τη λήξη του πρώτο ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δημήτρης Σπανός άλλαξε ολόκληρη την ενδεκάδα, ενώ ο Γιάννης Πετράκης προχώρησε σε τρεις αλλαγές, αλλάζοντας σταδιακά κάποιους ποδοσφαιριστές.

Στο 67′ ο Απόλλων έφτασε μια ανάσα από το να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο ο η κεφαλιά του Ιωαννίδη κατέληξε στο δοκάρι.

Ο Ιωνικός πέτυχε δύο γκολ στο φινάλε της φιλικής αναμέτρησης με τον Άοσμαν να σκοράρει στο 81′, ενώ πέντε λεπτά μετά, έπειτα από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Βαφέας πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά διαμόεφωσε το τελικό σκορ.

Υπενθυμίζεται ότι οι δύο ομάδες είχαν δώσει φιλικό και στη Νίκαια, το οποίο είχε λήξει ισόπαλο (2-2).

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης (60’ Κυρίτσης), Μπαξεβανίδης (80’ Γκούφας), Βιτλής (65’ Ντεντάκης), Ραΐλι (80’ Δούμας), Λισγάρας (46’ Ντόμινγκες), Φατιόν (85’ Μουστάκας), Κάστρο (46’ Σλίβκα), Κραγιόπουλος (65’ Ρώσση), Παπαγεωργίου (46’ Γιαννάκη), Παμλίδης (65’ Ιωαννίδης), Ντάουντα (46’ Τσιλούλης)

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Σάντσεζ, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Μπουένο, Ματσούκας, Ντελγκάδο, Μάναλης

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης, Βαφέας, Μουστάκης, Κιάκος, Μπάσα, Γκοτσούλιας, Άοσμαν, Πογοσιάν, Μπονέτι, Ιατρούδης

Πηγή: sport24.gr