29.7
23:58

ΚΡΙΜΑ! Εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο η ΑΕΚ

Έβγαλε τα μάτια της η ΑΕΚ, σε ένα ματς θρίλερ που διήρκησε πάνω από 120 λεπτά και τελικά κρίθηκε στα πέναλτι – Στο 98’ της κανονικής διάρκειας είχε ισοφαρίσει ο Μάνταλος, μοιραίος παίκτης του αγώνα ο Αραούχο που έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά και το τελευταίο πέναλτι.

Την κυριαρχία του αγώνα είχε στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση που σπατάλησε και πολλές ευκαιρίες για γκολ. Η αρχή έγινε στο δεκάλεπτο όταν ο Μπακάκης έβγαλε ωραία σέντρα απ’ τα δεξιά η μπάλα πέρασε απ’ τον αμυντικό της Βελέζ, με τον Αραούχο να κοντρολάρει και να σουτάρει αλλά μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς. Η Βελέζ είχε απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα όταν βρήκε ένα σουτ με τον Τσόσιτς όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ χάνει και πάλι μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Πολύ ωραία σέντρα του Μπακάκη απ’ τα δεξιά, ο Αραούχο πήρε μια κεφαλιά χωρίς να σημαδέψει σε κάποια γωνία αλλά πάνω στον Μπογκντάνοβιτς. Στο 34ο λεπτό ο δικέφαλος βρέθηκε και πάλι στην επίθεση με τον Τάνκοβιτς να δίνει εξαιρετικά στον Σιμάνσκι ο οποίος έκοψε εξαιρετικά την μπάλα στον Αραούχο, αυτός γύρισε πλάσαρε αλλά δεν σημάδεψε την εστία και βγήκε η μπάλα εκατοστά αουτ.

Η Βελέζ βρήκε μεγάλη ευκαιρία και λίγο έλειψε να πάρει αυτή το προβάδισμα. Ο Ράντοβατς έκανε ένα σουτ στην κίνηση, αλλά ο Στάνκοβιτς κράτησε ανέπαφη την εστία του με μια μεγάλη απόκρουση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ βγήκε αντεπίθεση ο Σιμάνσκι βρήκε εξαιρετικά τον Τάνκοβιτς που έβγαλε στον Αραούχο, αυτός έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Μπογκντάνοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Γκαρσία έδωσε στον Μάνταλο που σούταρε και απέκρουσε ξανά ο γκολκίπερ της Βελέζ. Τη μία ευκαιρία μετά την άλλη έχανε η ΑΕΚ καθώς στη συνέχεια υπήρξε κι άλλη ευκαιρία μέσα στην περιοχή αλλά ο Γκαρσία δεν σούταρε έδωσε στον Μπακάκη και κόπηκε.

ΚΑΚΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ Η ΨΥΧΗ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟ 98’

Διαφορετικά τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μιλόγεβιτς να ψάχνεται μεταξύ αγωνιστικού χώρου και πάγκου για να βρει τη λύση στο πρόβλημα όμως όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι δυσκόλευε ολοένα και περισσότερο για τους «κιτρινόμαυρους».

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία χαμένη στο 53ο λεπτό όταν ο Γκαρσία έκοψε την μπάλα μέσα στη περιοχή, ο Τάνκοβιτς έκανε ένα πλασέ αλλά δεν ήταν καλό και πήγε πάνω απ’ την εστία του Μπογκντάνοβιτς. Στο 76ο λεπτό μετά από κόρνερ και αρκετές πάσες με το κεφάλι η μπάλα εφτασε στον Τζαβέλλα, που κοντρόλαρε με το κεφάλι εκτέλεσε πολύ ωραία και σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσαιντ. Λίγο αργότερα η Ένωση πίεσε με Ανσαριφάρντ και Γκαρσία, στρώθηκε η μπάλα στον ακραίο επιθετικό της ΑΕΚ έκανε το σουτ με το αριστερό και η μπάλα βγήκε για εκατοστά αουτ.

Η Ένωση είχε δύο ακόμα καλές ευκαιρίες πριν το 90λεπτο με τον Αλμπάνη αρχικά που κοντρόλαρε αλλά δεν ευστόχησε στο σουτ που επιχείρησε. Στη συνέχεια ο Λε Ταλέκ έδωσε στον Ανσαριφάρντ που έκανε το κοντρόλ αλλά το σουτ του στη συνέχεια πήγε άουτ. Όμως η ΑΕΚ είχε ευτυχώς την τύχη με το μέρος της και κατάφερε στο 98’ να ισοφαρίσει το ματς και να πάει την πρόκριση στην παράταση. Ο Λόπες εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραούχο πήρε μια κεφαλιά προς τα πίσω ο Αλμπάνης έβγαλε μια σέντρα και ο Μάνταλος κοντρόλαρε και σούταρε για το 1-0.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ

Στην παράταση, ο δικέφαλος ήταν αυτός που με όσες δυνάμεις είχε προσπαθούσε για το γκολ της πρόκρισης. Στο πρώτο λεπτό ο Σάκχοφ έδωσε στον Ανσαριφάρντ πάτησε περιοχή ο Ιρανός αλλά έχασε το κοντρόλ απέναντι από τον τερματοφύλακα της Βελέζ. Λίγο αργότερα ο Σάκχοφ έδωσε στον Ανσαριφάρντ που γύρισε με πλάτη και έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πήγε ψηλά αουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αραούχο έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχήμ απέκρουσε ο Μπογκντάνοβιτς ενώ στη συνέχεια ο Καρίμ δεν σκόραρε αλλά ήταν και σε θέση οφσάιντ.

Η Ένωση είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 107’. Ο Λόπες έκλεψε ανέβηκε και έκοψε τη μπάλα προς την εστία. Ο Μάνταλος ερχόταν με φόρα δεν βρήκε την μπάλα πρόλαβε ο Ανσαριφάρντ ο οποίος κράτησε και έδωσε πίσω στον Σβάρνα και αυτός στον Μάνταλο που κοντρόλαρε αλλά το σουτ με το αριστερό δεν είχε στόχο. Μία ακόμα στιγμή πριν τελικά το ματς πάει στα πέναλτι είχε και πάλι η Ένωση όταν ο Σάκχοφ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε ένα σουτ με το αριστερό αλλά μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς.

ΔΕΝ ΒΑΡΕΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ, ΜΟΙΡΑΙΟΣ Ο ΑΡΑΟΥΧΟ

Στα πέναλτι ο Στάνκοβιτς έκανε τα αδύνατα δυνατά, όμως δεν ήταν αρκετό. Ο Καρίμ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι μετά την απόκρουση του γκολκίπερ της ΑΕΚ και έμεινε το 0-0, Μπραντάο και Τζαβέλλας έκαναν το 1-1, ο Σάκχοφ έκανε το 2-1 αφού και πάλι ο Στάνκοβιτς είχε πει “όχι”, όμως ο Λόπες δεν κατάφερε στη συνέχεια να ευστοχήσει. Οι της Βελέζ έκαναν το 3-2 και ο Αραούχο στο τελευταίο πέναλτι, δεν τα κατάφερε δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του Σαράγεβο.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μπακάκης (90+ Σβάρνας), Μιτάι (69′ Λόπες), Τζαβέλλας, Βράνιες, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία (80’ Αλμπάνης (90+ Σάκχοφ)), Τάνκοβιτς (62’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο

ΒΕΛΕΖ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσίνα, Ίσιτς (96′ Μπραντάο), Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς, Τσόσιτς (96’ Όσμιτς), Αντζούσιτς, Πρσές (62’ Βεκάμποβιτς), Ζαΐμοβιτς (72’ Στιγιάνοβιτς).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 32’ Ζαίμοβιτς, 45’ Βράνιες, 46’ Μιτάι, 57’ Τσόσιτς, 83’ Σβιγιάνοβιτς, 96’ Μπραντάο, 101’ Σάκχοφ, 102’ Οτσίνα, 110’ Σιμάνσκι, 120’ Λόπες