22.7
23:21

Η ΑΕΚ μετράει τις πληγές της από πέρυσι

Τα φιλικά ξεγέλασαν ακόμη και τον ίδιο τον προπονητή, με την ΑΕΚ αν εμφανίζεται ανέτοιμη στην πρεμιέρα των επίσημων παιχνιδιών και συγκεκριμένα για τα προκριματικά του Europa Conference League απέναντι στην Βελέζ (2-1) και πλέον έχει δύσκολη αποστολή στην Αθήνα και τον επαναληπτικό αγώνα προκειμένου να πάρει την πρόκριση

Μοιρασμένο το ημίχρονο στο Σαράγεβο όμως η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια με ένα σκορ που την αδικεί καθώς λίγο πριν την ανάπαυλα ο Καρίμ με κεφαλιά έβαζε την ΑΕΚ και πάλι σε θέση οδηγού, όμως ο επόπτης είχε άλλη άποψη.

Στα του ματς η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα με ένα σουτ του Σάκχοφ το οποίο κόντραρε και ο Μπογκντάνοβιτς μπλόκαρε με δυσκολία στο 5ο λεπτό ενώ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας. Σιμάνσκι και Αλμπάνης συνεργάστηκαν υπέροχα και ο τελευταίος έστρωσε στον Ανσαριφάρντ όπου τετ α τετ με τον Μπογκντάνοβιτς πλάσαρε σωστά και έκανε το 1-0.

Πριν όμως καλά καλά πανηγυρίσει, η Ένωση δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Τσόσιτς έδωσε μια πάσα στον Πρσες ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι στην συγκομιδή των δυο δοκαριών και να κερδίζει τον Τσιντώτα που εκεί που πήγε δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Το γκολ είχε σίγουρα και μια δόση τύχης, όμως ήταν πολύ όμορφο.

Η ΑΕΚ έχασε τον ρυθμό της και γενικά δεν είχε καλό διάστημα. Μάλιστα η Βέλεζ είχε μια στιγμή όταν ο Μπραντάο έκανε μια κεφαλιά αλλά δεν ήταν καλή και η μπάλα βγήκε αουτ. Λίγο μετά το ημίωρο στρώθηκε η μπάλα στον Πρσες που ξανά έπιασε ένα πολύ καλό σουτ και ο Τσιντώτας αυτή την φορά έδιωξε σε κόρνερ. Από την άλλη η ΑΕΚ είχε το γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου που αδίκως δεν μέτρησε. Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στον Ανσαριφάρντ που βγήκε στην πλάτη της Βελέζ, τσίμπησε και σκόραρε, αλλά σηκώθηκε η σημαία του βοηθού που το ριπλέι δεν τον δικαιώνει καθώς ο Ιρανός καλυπτόταν κανονικά.

ΚΑΚΗ Η ΑΕΚ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε καλύτερα όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Είχε μια πρώτη καλή στιγμή όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε με γέμισμα ένα φάουλ, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε ξυστά στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Βόσνιοι βγήκαν με κάποιες κόντρες και πάτησαν στην περιοχή. Ο Ζαϊμοβιτς βρήκε χώρο στην κακή άμυνα της ΑΕΚ, έκανε ένα σουτ απ’ το πουθενά και κέρδισε τον Τσιντώτα για το 2-1. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει όταν μετά από πάσα του Σιμάνσκι στον Λιβάϊ Γκαρσία η μπάλα πέρασε εκτός. Λίγο αργότερα ο Σιμάνσκι έβγαλε πολύ ωραία πάσα στον Λιβάϊ Γκαρσία που απ΄τα πλάγια έκανε ένα γύρισμα αλλά πέρασε παράλληλα με την εστία.

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι σε μια φάση μέσα στην περιοχή που έπεσε ο Γκαρσία. Ο αθλητής από το Τομπάγκο και Τρινιντάντ κοντρόλαρε πάτησε περιοχή δέχτηκε ένα διπλό μαρκάρισμα έπεσε μέσα στην περιοχή αλλά έδειξε κόρνερ ο διαιτητής. Στο 69’ άλλαξαν την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ, ο Γκαρσία έβγαλε μια σέντρα για τον Τάνκοβιτς που έκανε μια κεφαλιά πάσα με τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μάνταλος σε εκτέλεση, με τον Λε Ταλέκ που πέρασε νωρίτερα στο ματς να προσπαθει να πάρει μια κεφαλιά και στη συνέχεια η μπάλα του στρώθηκε και έκανε ένα σουτ που πέρασε άουτ. Η ΑΕΚ είχε μια καλή ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε για να ισοφαρίσει, όταν ο Γκαρσία έδωσε στον Σιμάνσκι μέσα στην περιοχή ο τελευταίος πλάσαρε αλλά πέτυχε τον Μπογκντάνοβιτς.

Βελέζ Μόσταρ (Φ. Ντούντιτς, 4-2-3-1): Μπογκντάνοβιτς, Ζελίκοβιτς, Ισιτς, Οβτσινα, Φερέιρα, Πρσες (73΄Οσμιτς), Χασάνοβιτς, Τσόσιτς (85’ Ράντοβιτς), Αντουσιτς (69’ Βεχάντοβιτς), Ντε Σόουζα (85’ Ντεγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (69’ Γκεοργκίεβιτς)

ΑΕΚ (Β. Μιλόγεβιτς, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες (59’ Μιτάι), Σιμάνσκι, Σάκχοφ (80’ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (59’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (69’ Αραούχο)

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: Αντουσιτς (40’), Χασάνοβιτς (57’), Τσόσιτς (85’) – Μάνταλο (58’), Σάκχοφ (65’), Τάνκοβιτς (85’).