06.7
18:31

Πρωταθλήτρια Ελλάδος η ΑΕΚΑΡΑ – Ιστορικό τρέμπλ οι Μάγκες!

Η ΑΕΚΑΡΑ επιβεβαίωσε την παντοδυναμία της και κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδος στην Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ (32-35) στην παράταση. Ματς για γερά νεύρα, όμως οι Μάγκες πέτυχαν το πρώτο τρέμπλ στην ιστορία του Συλλόγου.

Η ΑΕΚ πήρε τον τίτλο στη Handball Premier μετά τη δεύτερη νίκη της επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 35-32 στην παράταση και έκανε το τρεμπλ, έχοντας ήδη πάρει το Κύπελλο και το Ευρωπαϊκό τρόπαιο ολοκληρώνοντας έτσι μια ονειρική χρονιά.

Με την επικράτηση αυτή η ΑΕΚ έφτασε στην κατάκτηση του φετινού τίτλου σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή στη δεκάλεπτη παράταση των Μυλωνά.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μπορεί η ΑΕΚ να πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα στο σκορ με δυο γκολ, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει το ματς τούμπα και να πάρει αυτός το προβάδισμα των δυο γκολ.

Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν και έφεραν αρκετές φορές το ματς στα ίσα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν προβάδισμα, καθώς έδειχναν εκτός τόπου και χρόνου, με αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα, με αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα στους Θεσσαλονικείς που έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με τέσσερα γκολ με το σκορ στο 15-11.

Όμως, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια απ’ ένα σημείο και έπειτα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, έφερε το ματς στα ίσα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση συνέχισε το κακό της πρόσωπο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να γράψει ένα σερί 3-0 φτάνοντας το σκορ στο 19-16 στο πρώτο πεντάλεπτο.

Θυμηθείτε ΕΔΩ, την ροή της αναμέτρησης!

Η συνέχεια για την Ένωση, ήταν καλύτερη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις δίλεπτες του ΠΑΟΚ, καταφέρνοντας να μειώσει στο γκολ με το σκορ στο 20-19.

Οι Κιτρινόμαυροι σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να φέρουν αρχικά το ματς στα ίσα (21-21) και στη συνέχεια να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με ένα γκολ 22-23, αλλά ο ΠΑΟΚ να πιέζει και να φέρνει αρκετές φορές το ματς στα ίσα (25-25).

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, παρά το γεγονός πως η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (28-29) με τον Τζηρά, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (29-29) στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας.

Οι Μάγκες συνέχισαν δυνατά στην παράταση (29-30), με τον ΠΑΟΚ να μην τα παρατά και να ισοφαρίζει (30-30). Στο τέλος όμως, οι γηπεδούχοι ρίσκαραν αλλά ο Κεδέρης έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (31-32) στην λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης.

Το δεύτερο μέρος άνηκε καθαρά στους Μάγκες. Έδειξαν υπομονή και συγκέντρωση, κάτι που απουσίασε από τον ΠΑΟΚ και με τους Αραμπατζή και Κεδέρη να… καθαρίζουν, η κούπα του Πρωταθλήματος βάφτηκε κιτρινόμαυρη (32-35).

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-6, 11-10, 15-12, 16-16 (ημχ.), 18-16, 20-19, 24-24, 26-26, 29-29, 31-32 (α’ παρ), 32-35 (β’ παρ).

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Άρσιτς, Καραγκιοζόπουλος 4, Νικολαΐδης 5, Μέντουριτς 6, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 9, Τσαναξίδης, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Ίγκορ, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 5, Τζωρτζίνης 3.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 6, Κεδέρης 5.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Τσιάνας,