04.7
21:26

Μάγκες έτοιμοι για τρέμπλ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Οι Μάγκες πήραν τη νίκη (36-27) επί του ΠΑΟΚ και πλέον είναι ένα… βήμα μακριά από την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και του τρέμπλ! Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Τζηρά και Μπουνέτα, με τον Δημητρούλια να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους.

Η ΑΕΚ έκανε βήμα τίτλου στη Handball Premier, αφού επικράτησε με 36-27 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα “Γ. Κασσιμάτης” του ΟΑΚΑ, για τον 1ο τελικό της διοργάνωσης.

Η Ένωση είχε σε εξαιρετική μέρα τους Μάριν Μπουνέτα και Δημήτρη Τζηρά, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν τις αποβολές και τα πολλά λάθη τους.

Πλέον, η ΑΕΚ ψάχνει άλλη μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλήτρια, είτε στο “Σπίτι του Χάντμπολ” την Τρίτη (16:30- ΕΡΤ3) είτε και πάλι στην Αθήνα την Πέμπτη (16:30-ΕΡΤ3).

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε (1-1) με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα (3-1) από τα πρώτα λεπτά. Η διαφορά αυξήθηκε (5-2) και οι Μάγκες διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα (7-4). Από την άλλη ο ΠΑΟΚ διατηρούσε επαφή με το σκορ (11-8), όμως Μπουνέτα, Τζηράς και Κοσάνοβιτς βρέθηκαν σε καλή ημέρα (14-9)

Ένα ημίχρονο που οι Μάγκες έδειξαν σοβαροί, μακριά από λάθη (16-11) και ικανοί να θέσουν τις βάσεις για την τελική νίκη. Η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (19-12), πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, μέχρι εκείνη την στιγμή.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή της αναμέτρησης!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά για την Ένωση (22-16), δίχως όμως να χάνει το προβάδισμα που «έχτισε» στο πρώτο μέρος (25-18). Ο Τζηράς με τον Μπουνέτα συνέχισαν να σκοράρουν, με την ΑΕΚ να φτάνει στο +10 από τον ΠΑΟΚ (28-18).

Οι Μάγκες διατηρούσαν το προβάδισμα ασφαλείας (31-21), με τον Δημητρούλια να δίνει ευκαιρίες και χρόνο σε νεαρούς παίκτες της ομάδας. Έτσι, με ένα βαθύ ροτέισιον η διαφορά και το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε (34-25).

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να κάνει… πλάκα στον ΠΑΟΚ, με τους παίκτες ερχόμενους από τις Ακαδημίες να εντυπωσιάζουν! Το προβάδισμα για το Πρωτάθλημα κατακτήθηκε και η ομάδα θα πάει στην Θεσσαλονίκη για την κούπα.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 10-6, 17-9, 17-11, 19-12 (ημιχρ.), 22-17, 27-18, 29-20, 31-22, 34-25, 36-27.