17.6
09:15

Κυπελλούχοι από τον ημιτελικό

Σαν σήμερα (17/6) το 1964 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε  τον Πιερικό για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, σε έναν αγώνα που έμελλε να χρήσει την Ένωση Κυπελλούχος, δίχως να αγωνιστεί στον τελικό.

Η ΑΕΚ κατάφερε μπροστά σε 5.000 κόσμο να αποδείξει για ακόμα έναν αγώνα, πως ήταν ένα ανίκητο σύνολο ποιοτικών παικτών.

Παίζοντας πολύ καλό επιθετικό ποδόσφαιρο, νίκησε τον Πιερικό (1-3) στην έδρα του, μία χρονιά που οι Μακεδόνες ήταν πολύ ισχυρή αγωνιστικά.

Μπαίνοντας στο παιχνίδι πολύ δυνατά, κατάφεραν οι κιτρινόμαυροι να προηγηθούν στο 2ο λεπτό με τον Μίμη Παπαϊωάννου, ενώ ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα, με τον Κώστα Νεστορίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά ολοκλήρωσε την υπόθεση «πρόκριση» με το γκολ που σημείωσε (πάλι) ο Κώστας Νεστορίδης στο 76ο λεπτό. Οι παίκτες του Πιερικού το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής, στο 85’ με τον Αμανατίδη.

Έτσι, η Ένωση περίμενε τον νικητή από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, για να δει τον αντίπαλό της στο τελικό. Τελικά τα τρομερά επεισόδια που πραγματοποιήθηκαν στον  αγώνα, έχρησαν κατευθείαν Κυπελλούχο την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Κατερίνη ήταν, Σεραφείδης, Κανελλόπουλος, Ιορδάνου, Σοφιανίδης, Σκευοφύλαξ, Παπαποστόλου, Σταματιάδης, Παπαγεωργίου, Νεστορίδης,Παπαϊωάννου, Πετρίδης