16.6
19:26

ΑΕΚΑΡΑ έτοιμη για… Πρωτάθλημα

Άνετη επικράτηση (34-22) από τους Μάγκες κόντρα στην ομάδα της Δράμας, δίνοντας ανάσες και ευκαιρίες. Έδειξε έτοιμη για τους τελικούς της Handball Premier, ενώ η μεγάλη στιγμή του αγώνα είναι η επιστροφή του Ουγάλδε στην δράση.

Ακόμα μία νίκη σημείωσαν οι Κυπελλούχοι Ελλάδος και Ευρώπης στην διαδικασία των play-off και έδειξαν (ξανά) πανέτοιμοι να… σηκώσουν την κούπα του Πρωταθλήματος.

Με κορυφαίους τους Δομπρή, Καλόμοιρο και Μπουνέτα, η μεγάλη στιγμή του αγώνα ανήκει στον Κριστιάν Ουγάλδε, ο οποίος επέστρεψε στα γήπεδα και σκόραρε στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Δημητρούλιας – αναρρώνει από κορωνοϊό – σίγουρα θα είναι χαρούμενος με την εμφάνιση της ομάδας του και το μυαλό όλων πλέον στρέφεται στους μεγάλους τελικού της Handball Premier, με το ιστορικό τρέμπλ να είναι πιο κοντά από ποτέ!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από την αρχή οι Μάγκες έδειξαν διάθεση να «τελειώσουν» την υπόθεση νίκης (4-0) έχοντας τους Μπουνέτα και Καλόμοιρο σε… υψηλή ταχύτητα (5-1). Η διαφορά ανέβαινε (7-2), με την Δράμα να μένει πίσω (9-3) και την ΑΕΚ να φτάνει στο +6.

Η διαφορά δεν μπορούσε να «ροκανιστεί» από τους φιλοξενούμενους και παρά το τάιμ-άουτ, οι Κιτρινόμαυροι δεν έχασαν σε ρυθμό (13-5). Το ημίχρονο βρήκε την Ένωση στο +5 (15-8) έχοντας βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ένωση να μπαίνει το ίδιο δυνατά (18-10). Δομπρής και Καλόμοιρος συνέχισαν να σκοράρουν (21-14), ενώ η μεγάλη στιγμή του αγώνα ήρθε στο 50ο λεπτό, όταν ο Κριστιάν Ουγάλδε επέστρεψε στην δράση.

Ο Ισπανός άσος της ομάδας «έγραψε» το 25-17 και έβαλε «τέλος» στην απραξία των 7(!) μηνών – από τον Νοέμβριο του 2020 – όταν και χειρουργήθηκε. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν διαδικαστικά και η Ένωση έφυγε νικήτρια (34-22) από τον αγώνα με την Δράμα.

Τα πεντάλεπτα: 6-1, 7-3, 10-3, 13-5, 15-8, 15-8 (ημιχρ.), 18-11, 21-14, 22-16, 25-18, 29-20, 34-22.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Nούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα, Καλόμοιρος, Κεδέρης.

ΔΡΑΜΑ: Μπέτζιος, Παπάζογλου Λ., Τόσκας, Καβάζης, Καφαντάρης, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Παπάζογλου Θ. , Τουνγκελίδης, Δέσπος, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος, Κουρτίδης, Σίνα.