15.6
21:14

Το καλό… το κρατούσε για το τέλος η Πορτογαλία!

Με τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η Πορτογαλία πήρε αυτό που δικαιούταν απέναντι στην Ουγγαρία (3-0), ξεκινώντας με το δεξί την παρουσία της στον έκτο όμιλο.

Η Πορτογαλία βρέθηκε… μια ανάσα από την γκέλα απέναντι στην Ουγγαρία και την κατάμεστη “Πούσκας Αρένα” της Βουδαπέστης (64.000 θεατές), ωστόσο με μεγάλο πρωταγωνιστή-ποιον άλλον;- τον Κριστιάνο Ρονάλντο έλυσε τον… γόρδιο δεσμό και πήρε τη νίκη 3-0, με τα γκολ να σημειώνονται από το 84′ και μετά!

Οι Μαγυάροι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης για κάτι παραπάνω από 80 λεπτά, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος ναι μεν να είχε τον απόλυτο έλεγχο, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Το καλό… το κρατούσε όμως για το τέλος, με τον Γκερέιρο να ανοίγει το σκορ στο 84′ και τον «CR7» να πετυχαίνει τα άλλα δύο τέρματα (87′, 90+2′) σε ένα ιστορικά βράδυ για τον ίδιο, αφού έγινε ο μοναδικός που έχει συμμετάσχει σε πέντε Euro!

Μάλιστα ο Ρονάλντο έγινε και ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού φτάνοντας τα 11 τέρματα και ξεπερνώντας τον Μισέλ Πλατινί!

Πηγή: Sport-fm.gr