14.6
23:30

Νέα νίκη επί της Παναχαϊκής

Με 4-2 επικράτησε η ΑΕΚ της Παναχαϊκής για την 16η αγωνιστική της Superliga GR, ενώ πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο στο “κιτρινόμαυρο” σακούλι καθώς οι Greek Freakz έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Η “Ένωση” έτσι, μείωσε στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από τον πρώτο Παναθηναϊκό, ενώ απομένει μία αγωνιστική για το τέλος του Πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, χωρίς όμως να μπορεί να βρει δίχτυα. Παρά τις πολλές ευκαιρίες, οι Πατρινοί διατηρούσαν το μηδέν στην άμυνα. Τελικά, στο 34′ ο Τσιρωνάς “ξεκλείδωσε” την αντίπαλη άμυνα και έκανε το 1-0. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 41′, ο Πολυχρονιάδης από κοντά έκανε το 2-0, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στην ΑΕΚ. Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα και πριν το ημίχρονο πρόλαβαν και μείωσαν σε 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις έφεραν το ματς στα ίσια, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πάνου Τσαουσίδη.

Στο β’ μέρος, η ΑΕΚ έφτασε στο 3-2 στο 57′ με εντυπωσιακή εναλλαγή της μπάλας από όλη την μεσαία και επιθετική γραμμή, με τον Τσιρωνά να σκοράρει με ωραίο τελείωμα. Το 3-2 διατηρήθηκε έως λίγο πριν το τέλος, με τον Τσαουσίδη στις καθυστερήσεις να “σφραγίζει” τη νίκη για τον “Δικέφαλο”.

Τελευταίος αγώνας για την ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα της Superliga GR, αύριο (15/06, 22:00) κόντρα στους Adam.

ΑΕΚ – Παναχαϊκή 4-2