13.6
12:55

Τζηράς: «Εμφανιστήκαμε σοβαροί απ’ το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό»

Ο παίκτης της Ένωσης αναφερόμενος στην επικράτηση (38-28) της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ τόνισε πως οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν το καλύτερο πρώτο ημίχρονο όλης της σεζόν.

Ο Δημήτρης Τζηράς σε δηλώσεις που παραχώρησε στο greekhandball τόνισε πως η ομάδα είχε κάνει καλή προετοιμασία ενόψει του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ενώ σχολίασε πως η ΑΕΚ θα είναι αυτή που θα έχει πλεονέκτημα στους τελικούς αν έχει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Δημήτρη Τζηρά στο greekhandball:

«Ήρθαμε στην Θεσσαλονίκη προετοιμασμένοι για ένα ντέρμπι. Είχαμε δουλέψει καλά καθ’ όλη την διάρκεια της εβδομάδας. Γνωρίζαμε ότι ο ΠΑΟΚ είναι ακόμα πιο μαχητικός στην έδρα του. Ωστόσο, η δική μας ομάδα εμφανίστηκε σοβαρή από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, το οποίο ίσως ήταν το καλύτερό μας σε όλη την σεζόν, αποκτήσαμε πολύ μεγάλη διαφορά στο σκορ και αυτό μάς επέτρεψε να ξεκουράσουμε παίκτες.

Η διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα δύο ματς (τελικός Κυπέλλου, αγώνας πλέι οφ στην Αθήνα) ήταν ότι κλείσαμε πολύ καλά την άμυνά μας, ειδικά στο κέντρο και σε συνεργασία με τον τερματοφύλακά μας, Κοσάνοβιτς, που ήταν σε πολύ καλή ‘μέρα πετύχαμε πολύ εύκολα γκολ στην κόντρα. Στον τελικό του Κυπέλλου, απέναντι στον ΠΑΟΚ, δεν είχαμε αρκετό χρόνο, για να προετοιμαστούμε και έτσι δυσκολευτήκαμε, αλλά στην καλή μας ημέρα φαίνεται ότι είμαστε σαφώς ανώτεροι.

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ γνωρίζονται πλέον πολύ καλά και από την στιγμή που έχουμε εντοπίσει τις αδυναμίες της αντίπαλης ομάδας θεωρώ ότι θα έχουμε πλεονέκτημα στους τελικούς, εφόσον βεβαίως συναντήσουμε τον ΠΑΟΚ σε αυτούς»,