12.6
18:59

Του… γάζωσε το σπίτι η ΑΕΚΑΡΑ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Άνετη επικράτηση για τους Μάγκες (28-38), με ένα επιβλητικό πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ κέρδισε ξανά τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη. Έτσι, πηγαίνει στους τελικούς της Handball Premier με πλεονέκτημα έδρας και την ψυχολογία στα… ύψη.

Επίδειξη δύναμης από την ομαδάρα της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ, καθώς η νίκη ήρθε από το πρώτο 20λεπτο του αγώνα και τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν…. διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κορυφαίοι για την Ένωση οι Τζηράς, Κοσάνοβιτς, Κεδέρης και Γιάντσα, την οποία διεύθυνε ο Αλέξης Αλβανός, καθώς ο Δημητρούλιας δεν κατάφερε να ταξιδέψει στην Θεσσαλονίκη για την αναμέτρηση.

Η νίκη αυτή δίνει στους Μάγκες το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Handball Premier, έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση από την προηγούμενη αγωνιστική και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο (μεταξύ ΠΑΟΚ και Διομήδη) για να σηκώσουν το Πρωτάθλημα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Μάγκες μπήκαν… ανεβασμένοι (0-3), με τον ΠΑΟΚ να βγάζει μία πρώτη αντίδραση (3-5). Η συνέχεια όμως βρήκε τους γηπεδούχους αρκετά άστοχους (5-7) και με λάθη στην κυκλοφορία τους (6-10), με την ΑΕΚ να «χτίζει» διαφορά ασφαλείας (6-13).

Δίχως να είναι επηρεασμένοι από την κούραση (7-15), οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν απόλυτα συγκεντρωμένοι (8-17) και με κορυφαίους τους Τζηρά (9γκολ) και Κεδέρη(5γκολ) η διαφορά παρέμενε διψήφια (9-19). Το ημίχρονο ήρθε με την Ένωση στο +14 (10-24).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προχωρά σε αλλαγές και δοκιμές (12-26). Ο ΠΑΟΚ με ένα δικό τους mini-σερί (17-27) έριξε την διαφορά του σκορ, όμως οι Μάγκες ξεκόλλησαν με τον Δομπρή (20-31).

Η Ένωση έριξε αισθητά τον ρυθμό και την αποτελεσματικότητά της (25-32), δίχως όμως να αγχώνεται για το τελικό αποτέλεσμα (26-34). Πολύ καλός ο Γιάντσα (και) στο δεύτερο μέρος, με τον Αραπακόπουλο να φέρνει την ΑΕΚ στο +10 (26-36) ξανά.

Η αναμέτρηση βάφτηκε κιτρινόμαυρη (28-38) με την ΑΕΚ να κάνει επίδειξη δύναμης, τόσο στο πρώτο ημίχρονο – με το τεράστιο σκορ και διαφορά – όσο και στο δεύτερο που έπαιζε στο… ρελαντί και όμως δεν απειλήθηκε καθόλου.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 6-8, 6-14, 7-16, 9-20, 10-24 (ημιχρ.), 12-26, 16-27, 20-30, 23-32, 26-34, 28-38.

ΠΑΟΚ: Βελισσαρίου, Γκιγκόφ, Νικολαΐδης, Μέντουριτς, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης, Τσαναξίδης, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς, Τζωρτζίνης.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα, Καλόμοιρος, Κεδέρης.