12.6
19:05

Γνώρισε την ήττα η Κ19 της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό

Η Κ19 της Ένωσης γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την αντίστοιχη ομάδα του «τριφυλλιού» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League K19.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και έχοντας την άμυνα της σε κακή μέρα, γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-0. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο Αρτέμιδος. Mε 3-5-1-1 παρέταξε την ομάδα του ο Ηλίας Καλοπήτας.

Το «τριφύλλι» στην πρώτη του ευκαιρία, άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 12ο λεπτό όταν ο Βολάκης έπιασε δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε στην κλειστή γωνία του Αγγελόπουλου. Η Ένωση προσπάθησε να βρει τα πατήματα της και να αντιδράσει για να φέρει στα ίσα το ματς όμως οι ευκαιρίες της δεν βρήκαν αντίκρυσμα.

Ο Παπά Λαερτ επιχείρησε στο 18ο λεπτό σουτ το οποίο κατέληξε αουτ ενώ ο Κώτσιος ένα λεπτό μετά (19′) «έπιασε» κεφαλιά η οποία ήταν άστοχη. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα αμυντικά και έτσι στο 27ο λεπτό ο Γιώργος Τουρκοχωρίτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Παναθηναϊκού στη δεύτερη ευκαιρία που είχαν στο ματς.

Η κιτρινόμαυρη ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν τα κατάφερε και έτσι στο 85ο λεπτό ο Σιδεράς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο της ΑΕΚ διαμορφώνοντας το 3-0 για την ομάδα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Κίτρινες κάρτες αντίκρυσαν οι Τσαρούχας (ΑΕΚ) και Καλοσκάμης (ΠΑΟ).

ΑΕΚ Κ19 (Ηλίας Καλοπήτας):

Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος(65′ Λιώνης), Κώτσιος, Αντωνόπουλος(55′ Κόντος), Ματζουρανάκης, Παπά Λαερτ, Κορομηλάς(65′ Πιτιλάκος), Χριστόπουλος, Τσαρούχας(78′ Βλαχιδης), Τσιαχματιώτης, Καραγιαννίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Σάμιος): Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης, Παυλάκης, Καρνέσης, Σιδεράς, Πορφυρόπουλος (62′ Καρβούνης), Τουρκοχωρίτης (62′ Καλοσκάμης), Κωστόπουλος, Τζαβίδας, Φρόκου (75′ Νταμπίζας), Βολάκης (75′ Μακροδημήτρης)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας της ΑΕΚ Ηλίας Καλοπήτας παραχώρησε δηλώσεις στο aekfc.gr:

«Σήμερα δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο έπρεπε και χάσαμε από έναν αντίπαλο που ήταν καλύτερος. Δεν πήγαμε καλά και δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε ούτε τα κάπως καλά διαστήματα που είχαμε μέσα στον αγώνα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».