12.6
09:08

Έριξε… «βέλος» στον Ολυμπιακό

Σαν σήμερα (12/6) το 1960 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό στο «Γ.Καραϊσκάκης» για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ένας αγώνα με βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για την πρωτοπόρο Ένωση.

Η Ένωση βρισκόταν μπροστά με τρεις βαθμούς από τον δεύτερο Παναθηναϊκό και έψαχνε την νίκη για να χριστεί φαβορί για τον τίτλο.

Ο αγώνας στο Φάληρο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπος, αφού για τον Ολυμπιακό μπορεί να μην υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον (διότι είχε μείνει πολύ πίσω), όμως έπαιζαν για το γόητρο.

Το νικητήριο γκολ για την ΑΕΚ, πέτυχε το «βέλος» Ανδρέας Σταματιάδης στο 64ο λεπτό του αγώνα, μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε από τον Κώστα Νεστορίδη. Την ίδια ώρα, ο συνδιεκδικητής Παναθηναϊκός, αγκομαχούσε να κερδίσει τον Πανιώνιο, κάτι που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό.

Οι κιτρινόμαυροι «αυτοκτόνησαν» στην συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς έχασαν από τον Πανιώνιο, κάτι που «άνοιξε» την όρεξη στους πράσινους και νίκησαν τους… ύποπτα παραδομένους ερυθρόλευκους με 4-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Σεραφείδης, Αναστασιάδης, Μαρδίτσης, Βερνέζης, Πολύζος, Παπαποστόλου, Σοφιανίδης, Πετρίδης, Νεστορίδης, Σταματιάδης, Άμπος.

ΟΣΦΠ: Θεοδωρίδης, Ρωσίδης, Στεφανάκος, Λαιμός, Γκαβέζος, Κατρίδης, Παπάζογλου, Σιδέρης, Υφαντής, Μπέμπης, Ψύχος