09.6
18:35

«Καθάρισε» στη Δράμα η ΑΕΚΑΡΑ

Mε αέρα… Πρωταθλήτριας πέρασε η ΑΕΚ από την Δράμα (29-35) επικρατώντας την τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play-off της Handball Premier.

Σε αγώνα για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο σημερινός (09/06) της Ένωσης στο κλειστό της Δράμας, «Κραχτίδης», καθώς οι αντίπαλοι το πάλεψαν μέχρι τέλους.

Δεν άφηναν τους Μάγκες να… ξεφύγουν στο σκορ και πέτυχαν δυο δυνατές επιστροφές κατά την διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, το κοουτσάρισμα του Δημητρούλια, η ψυχραιμία των παικτών και η ποιότητα του ρόστερ, έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΚ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο αγώνας ξεκίνησε αμφίρροπα (1-1), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν (2-2) αλλά οι Μάγκες «έχτισαν» διαφορά (3-5). Οι δυο δίλεπτες αποβολές της ΑΕΚ όμως, έδωσαν την ευκαιρία στην Δράμα να ισοφαρίσει (7-7) και να περάσει μπροστά (8-7).

Οι Κιτρινόμαυροι όμως βρήκαν πατήματα, μετά το time-out του Δημητρούλια (9-10) και πήραν ξανά το προβάδισμα (10-13). Το ημίχρονο «έκλεισε» με την ΑΕΚ στο +5 (12-17), έχοντας θέσει τις βάσεις για το «διπλό» στη Δράμα.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Μάγκες και στο 2ο ημίχρονο, ανεβάζοντας την διαφορά (15-21). Οι αντίπαλοι ωστόσο διατηρούσαν επαφή με το σκορ (19-27) και πλησίασαν απειλητικά την Ένωση (22-28), δείχνοντας πως δεν είχε τελειώσει ακόμα η υπόθεση νίκης.

Έτσι, το +9 της ΑΕΚ, ροκανίστηκε στα 3 γκολ διαφορά (27-30) και τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι ανέβασε ξαφνικά παλμό. Οι Κιτρινόμαυροι δεν… χαρίστηκαν και με ένα σερί (0-4) έφτασαν ξανά στο +7 (27-34), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Στο τέλος το αποτέλεσμα έδειχνε ΑΕΚ (29-35) και η ομάδα πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη στα play-off.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 5-7, 9-11, 10-13, 12-17 (ημιχρ.), 15-20, 16-23, 22-27, 25-28, 27-31, 29-35.

ΔΡΑΜΑ: Μπέτζιος 3, Παπάζογλου Λ., Τόσκας, Καβάζης, Καφαντάρης 4, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τουνγκελίδης 3,  Δέσπος, Φραγκούλης, Παπαδόπουλος 7, Κουρτίδης, Σίνα 4

ΑΕΚ: Μπάουερ, Γιάντσα 1, Αραμπατζής 2, Τζηράς 2, Δομπρής 7, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Κοτσιώνης, Λέμος, Παπαδιονυσίου 5, Nούιτς 4, Αραπακόπουλος 2, Μπουνέτα 2, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης

Διαιτητές: Τσιάνος/Νάσκος  Δίλεπτα: 4-7 (Κόκκινη: Mπουνέτα, 33:32) Πέναλτι: 2/2-1/1