06.6
19:54

Με πατημένο γκάζι και για το πρωτάθλημα η ΑΕΚΑΡΑ!

Οι Μάγκες επικράτησαν με 30-26 του ΠΑΟΚ και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς εξασφάλισαν την πρώτη θέση των playoff ενόψει των τελικών.

Η ΑΕΚ μπήκε απ’ την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον αέρα στην Ευρώπη πήρε γρήγορα προβάδισμα με δυο γκολ, αρχικά με ένα 2-0 και στη συνέχεια με 3-1, με τον ΠΑΟΚ όμως να βγάζει αντίδραση και να ισοφαρίζει σε 3-3.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν με πατημένο το γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +3 με το σκορ στο 7-4, χωρίς να δείχνουν οι Θεσσαλονικείς ότι μπορούν να τους σταματήσουν, με αποτέλεσμα δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά είχε ανέβει στα έξι γκολ με σκορ 12-6.

Απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ένωση υπέστη ένα μικρό… black out που είχε ως αποτέλεσμα να δώσει αφορμή στον ΠΑΟΚ να μειώσει στο σκορ. Αρχικά, στα δυο γκολ πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να ανεβάζει την διαφορά στα τέσσερα γκολ, αλλά η ομάδα του Γούσιου να μειώνει στο γκολ με το σκορ στο 14-13, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε ξανά με πατημένο το γκάζι, περιόρισε τον ΠΑΟΚ αμυντικά με σκληρή άμυνα και προχώρησε σε αποτελεσματική επίθεση, ανεβάζοντας την διαφορά στο +4 με το σκορ στο 18-14.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν και το κατάφεραν, ρίχνοντας την διαφορά στα δυο γκολ και με το σκορ στο 19-17, πληρώνοντας η Ένωση τις κακές επιλογές της και στη συνέχεια, κατάφερε να μειώσει, ακόμα και στο γκολ με το σκορ στο 20-19.

Τα λάθη της ΑΕΚ συνεχίστηκαν, δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 20-20, μέχρι να δώσει ο νεαρός Κοτσιώνης ξανά προβάδισμα στην Ένωση με 21-20, για να ισοφαρίσει εκ’ νέου η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα κρεμόντουσαν από μια κλωστή και τα νεύρα ήταν τεντωμένα και απ’ τις δυο πλευρές, όμως η ΑΕΚ έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, ανέβασε την απόδοση της, βελτιώνοντας την άμυνα και την αποτελεσματική επίθεση της, κατάφερε να πάρει εκ’ νέου προβάδισμα τριών γκολ δυο λεπτά πριν το τέλος του ματς με το σκορ στο 28-25 και στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμορφώθηκε το τελικό 30-26.

Με αυτή την νίκη η ΑΕΚ κάνει ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στον τρίτο της φετινό στόχο, που δεν είναι άλλο απ’ το πρωτάθλημα, για να πετύχει για πρώτη φορά στην ιστορία της, αλλά και στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ, το τρέμπλ.