31.5
22:13

«Ξέρανε» την Γαλλία και προκρίθηκε στο… 93′ η Ολλανδία!

Με δύο γκολ του Μποάντου, το δεύτερο στις καθυστερήσεις, η Ολλανδία ανέτρεψε το 0-1 από την Γαλλία και πέρασε στα ημιτελικά του Euro U21.

Η Ολλανδία επικράτησε της Γαλλίας με 2-1 και ανατροπή, για την προημιτελική φάση του φετινού Euro U21 και θα κληθεί να αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Δανία-Γερμανία, στα ημιτελικά της διοργάνωσης την Πέμπτη (03/06).

Το πρώτο ημίχρονο στην Βουδαπέστη δεν είχε πολλά να προσφέρει. Χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά για το πρώτο σουτ στην εστία, αλλά μετά από δύο προσπάθειες του Στενγκς -η δεύτερη ιδιαίτερα καλή ευκαιρία για να σκοράρουν οι «οράνιε»- ήρθε η κεφαλιά του αμαρκάριστου Ουπαμεκανό και το 0-1, στο 23’.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό διάστημα μετά το γκολ, ενώ ο Αουάρ θα μπορούσε να κάνει το 0-2, προτού ο Κλάιφερτ αστοχήσει από πλεονεκτική θέση λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Ολλανδία ευτύχησε να φτάσει νωρίς στην ισοφάριση, με τον Μποάντου να κάνει το 1-1 στο 51ο λεπτό, για να ακολουθήσει κυριαρχία της Γαλλίας αλλά χωρίς αντίκρισμα σε επίπεδο γκολ, παρά μόνο εντυπώσεων.

Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μποάντου «χτύπησε» ξανά στην αντεπίθεση από ασίστ του Κλάιφερτ και… ξέρανε τους «τρικολόρ», δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στην χώρα του για την επόμενη φάση της διοργάνωσης!