16.5
21:26

Να φύγει και να μην ξανά γυρίσει…

Σε μια χρονιά που έγιναν εγκλήματα στο σχεδιασμό και όχι μόνο την ομάδας, η ΑΕΚ τερματίζει στην 4η θέση του πρωταθλήματος πίσω από τον Άρη καθώς στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ δεν κατάφερε να τον κερδίσει (0-0)

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΧΙΜΕΝΕΘ

Ο Ανδαλουσιανός επέλεξε τον Τσιντώτα να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια και τους Σβάρνα, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη στα στόπερ. Λόπες, Σάκχοφ, Σιμάνσκι και Βαλσιλαντωνόπουλος έπαιζαν στα χαφ με Μάνταλο και Τάνκοβιτς πίσω από τον Καρίμ Ανσαριφάρντ στην επίθεση.

Λίγα πράγματα επεφύλαξε το πρώτο μέρος του αγώνα με τον Άρη στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή όμως δυσκολευόταν να βρει τις καλές στιγμές για γκολ ενώ ακόμα και όταν τις έβρισκε δεν μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ.

Η Ένωση είχε μια καλή ευκαιρία στο 2ο λεπτό όταν ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Καρίμ ο οποίος έστρωσε στον Μάνταλο το σουτ του οποίο αποκρούει ο Κουέστα και ο Τάνκοβιτς από κοντά κάνει το 1-0, αλλά ακυρώνεται αφού ήταν σε θέση οφσαιντ. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση με τον Μάνταλο που έκοψε για τον Ανσαριφάρντ αλλά η πάσα ήταν πιο δυνατή βγήκε ο Κουέστα και έδιωξε. Η Ένωση επέμενε και στο 13’ βγήκε και πάλι μπροστά με τον Τάνκοβιτς να δίνει στον Βασιλαντωνόπουλο αυτός έδωσε στον Ανσαριφάρντ συνεργάστηκαν πολύ ωραία, έβγαλε την σέντρα ο Έλληνας μπακ, πήρε την κεφαλιά ο Μάνταλος όμως ο γκολκίπερ του Άρη μπλόκαρε.

Στα μισά του ημιχρόνου ο Δικέφαλος στην επίθεση με τον Μπακάκη να βγάζει μια σέντρα και τον Τάνκοβιτς να παίρνει μια κεφαλιά που μπλοκάρεται. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα από τη πλευρά του Άρη, με ωραία ενέργεια βρήκε χώρο έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ με ωραία επέμβαση. Λίγο πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ έχει δοκάρι. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, πήρε την κεφαλιά ο Τσιγκρίνσκι και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

ΚΑΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό όσον αφορά το θέαμα καθώς και οι δύο ομάδες περιοριζόντουσαν, χωρίς να ψάχνονται ιδιαίτερα για το γκολ. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που αναζητούσε να κάνει κάτι στο γήπεδο, χωρίς να έχει όμως και ιδιαίτερη ουσία στο παιχνίδι της. Στο 57’ μετά από κακή εκτέλεση κόρνερ του Τάνκοβιτς, η μπάλα φτάνει στον Βασιλαντωνόπουλο, που κάνει ένα σουτ αλλά βγαίνει πάσα για τον Μάνταλο ο οποίος βγαίνει τετ α τετ με τον Κουέστα, αλλά αστοχεί. Στη συνέχεια σηκώνεται η σημαία για οφσαιντ.

Ο Άρης ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 73’ καθώς βγήκε απ’ τα δεξιά με τον Γκάμα να βγάζει μια συρτή σέντρα ο Μαντσίνι και αυτός πετάχτηκε πλάσαρε και με μεγάλη απόκρουση έδιωξε ο Τσιντώτας που κράτησε το μηδέν. Η Ένωση απαντάει στο 81 καθλως ο Μάνταλος βρήκε εξαιρετικά τον Μιτάϊ, που έβγαλε μια σέντρα στην πλάτη του Ανσαριφάρντ χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ο Ιρανός. Στα τελευταία λεπτά η Ένωση το προσπάθησε. Ο Νεντελτσιάρου πήγε σε μια ατομική ενέργεια συνεργάστηκε με τον Ανσαριφάρντ μπήκε και πλάσαρε μέσα στην περιοχή αλλά κέρδισε το κόρνερ η ΑΕΚ. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ χάνει τεράστια ευκαιρία για γκολ, όμως η κεφαλιά του Κρίστιτσιτς δεν είχε στόχο.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (78’ Μιτάι), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (63’ Νεντελτσιάρου), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (46’ Κρίστιτσιτς), Σάκχοφ (46’ Γαλανόπουλος), Λόπες, Τάνκοβιτς (64’ Γκαρσία), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ

Άρης: Κουέστα, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (90+’ Μπακαλιάνης), Μπερτόγλιο (74’ Σόουζα), Γκάμα (74’ Σίλβα), Μάνος

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 26’ Μάνταλος, 38’ Σάκχοφ, 61’ Τσιγκρίνσκι, 90’ Σούντγκρεν, 90+’ Κουέστα