15.5
19:27

Με πατημένο γκάζι η ΑΕΚ στο Final-4 του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ επικράτησε με … της Σαλαμίνας και προκρίθηκε για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος στο Χάντμπολ. Ράγισαν καρδιές στη Σαλαμίνα στο 53ο λεπτό του ματς για τον Χριστόφορο Μπακαούκα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε από πολύ νωρίς και μόλις στο πέμπτο λεπτό του αγώνα να αποκτήσει διαφορά τριών γκολ κόντρα στην Σαλαμίνα με 2-5 σκορ, ενώ ανέβηκε και στα τέσσερα γκολ η διαφορά με σκορ 4-8.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στα δυο γκολ, αλλά δεν κράτησε πολύ με τους Κιτρινόμαυρους, ξεφεύγοντας στα έξι γκολ με σκορ 7-13, συνεχίζοντας με πατημένο το γκάζι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας έντεκα  γκολ και με το σκορ στο 11-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση προχώρησε σε αλλαγές, αλλά συνέχισε απ’ εκεί που σταμάτησε καταφέρνοντας να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας, με την Σαλαμίνα να καταφέρνει μόνο να μειώσει στα 9 γκολ.

Με το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι Μάγκες ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και συγκεκριμένα στα 12 γκολ, με σκορ 17-29.

Όσο πέρναγε η ώρα, η Ένωση έδειχνε ακόμα πιο ισχυρή, μετατρέποντας τον προημιτελικό ως μια δυνατή προπόνηση απέναντι στην Σαλαμίνα, ανεβάζοντας την διαφορά 7 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα στο 20-36.

Προφανώς, δεν άλλαξε κάτι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ επικράτησαν με 24-40 της Σαλαμίνας και προκρίθηκαν στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ, που θα λάβει χώρα στην Κοζάνη.

Στο 53ο λεπτό ήταν η στιγμή του… Μπακαούκα – Ράγισαν καρδιές στην Σαλαμίνα

Η πιο όμορφη στιγμή της αναμέτρησης με διαφορά, διαδραματίστηκε στο 23 λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν διακόπηκε ο αγώνας και αποθεώθηκε ο Χριστόφορς Μπακαούκας.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν ιδιαίτερο για την ΑΕΚ και την Σαλαμίνα, αλλά και γενικά για το ελληνικό χάντμπολ, καθώς ήταν το τελευταίο παιχνίδι του μεγάλου αθλητή Χριστόφορου Μπακαούκα, που υπήρξε απ’ τους πιο εμβληματικούς αρχηγούς της Ένωσης και έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομα του, στην ιστορία του συλλόγου, φέρνοντας τίτλους και αποκτώντας εκείνη η ομάδα το προσωνύμιο “Μάγκες”.

Γι’ αυτό τον λόγο, σε εκείνο το σημείο το ματς διακόπηκε ο Μπακαούκας ιδιαίτερα συγκινημένος και κάτω από αποθέωση, έβγαλε την φανέλα της Σαλαμίνας, φορώντας από κάτω της ΑΕΚ, χαιρέτησε έναν προς έναν τα μέλη της πρώην ομάδας του και αποχώρησε με πολύ συγκινητικό τρόπο απ’ την ενεργό δράση.