29.4
21:00

Τέλος και το κύπελλο για φέτος…

Το πάλεψε έξυπνα η ΑΕΚ στην Τούμπα, και λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε απάντηση γρήγορα στο γκολ της ΑΕΚ και στη συνέχεια πήρε και το ματς (2-1) – Στο πρώτο ματς του ΟΑΚΑ χάθηκε η πρόκριση για την Ένωση

Οι “11” ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός επέλεξε να ξεκινήσει το ματς στην Τούμπα με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια και τους Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα στα στόπερ. Βασιλαντωνόπουλος και Λόπες ξεκίνησαν στα άκρα της μεσαίας γραμμής ως μπακ χαφ με τους Σιμάνσκι, Γαλανόπουλο και Κρίστιτσιτς στο κέντρο. Πιο μπροστά θα ξεκινήσει σε ελεύθερο ρόλο ο Μάνταλος και κορυφή ο Καρίμ.

Η ΑΕΚ είχε μια μικρή υπεροχή στο πρώτο μέρος όσον αφορά την κατοχή της μπάλας η οποία όμως ήταν και ανούσια καθώς δεν κατάφερε σε αυτά τα 45 λεπτά να έχει κάποια τελική προς την εστία του ΠΑΟΚ. Η Ένωση όμως ήταν αυτή που έπρεπε να έχει την υπομονή στο παιχνίδι της για να βρει το τέρμα που θα έφερνε στα ίσα την υπόθεση πρόκριση.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ανήκει στον ΠΑΟΚ όταν βγήκε μια μπαλιά για τον Σφιντέρσκι στην πλάτη του Νεντελτσιάρου, όμως πριν σουτάρει ο Πολωνός ο Ουκρανός έδιωξε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Μάνταλος απ’ τα αριστερά έβγαλε μια σέντρα για τον Σιμάνσκι ο οποίος συγκρούεται με τον Ίνγκασον και ο Πασχαλάκης βγήκε και μάζεψε. Στο 20λεπτο μια σέντρα του Μπάμπα, ο Σβάρνας έδιωξε με το κεφάλι η μπάλα στρώθηκε στον Ροντρίγκο που έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά κόντραρε πάνω στον Τσιγκρίνσκι. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 25ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς βρίσκει τον Ροντρίγκο αυτός βγήκε απ’ τα δεξιά και έβγαλε μια σέντρα για τον Ουάρντα, ο Τσιντώτας έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε το πλασέ του, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας χτύπησε στη σύγκρουση. Δέκα λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο ΠΑΟΚ και πάλι με τον Ουάρντα μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ να πλασάρει για τον Σβιντέρσκι με την μια, ο Πολωνός πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βγήκε αουτ.

ΠΗΓΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΦΩΤΙΑ ΑΛΛΑ…

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ισορρόπησε στην άμυνα, και ήταν αυτή που σε βάθος χρόνου θα κυνηγούσε να βρει το γκολ για να φέρει στα ίσα την υπόθεση πρόκριση. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς σε μια φάση διαρκείας ο Τσιντώτας δυο φορές είπε όχι και έδιωξε σε κόρνερ σε μια περίεργη φάση που η μπάλα είχε περίεργα φάλτσα. Στη συνέχεια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Ίνγκασον σηκώθηκε μόνος του, δεν έπιασε καλή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε απ’ όλους.

Η ομάδα του βορρά είχε την ευκαιρία στη συνέχεια να… κλειδώσει την πρόκριση μετά από πέναλτι που κέρδισε ύστερα από φάουλ του Γαλανόπουλου. Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση, ο Τσιντώτας μάντεψε σωστά την πλευρά, αλλά ο Πορτογάλος σημάδεψε το δεξί του κάθετο δοκάρι. Η ΑΕΚ έκανε άμεσα αλλαγές και αυτές άλλαξαν στη συνέχεια και τη ροή του ματς. Ο Αλμπάνης λίγο αργότερα έδωσε ωραία στον Ανσαριφάρντ μέσα στη περιοχή ο οποίος βρήκε από δύσκολη γωνία ένα σουτ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει. Η ΑΕΚ όμως ήταν τελικά αυτή που θα βρει πρώτη δίχτυα στο παιχνίδι, βάζοντας φωτιά στην εξέλιξη του ματς. Ο Τάνκοβιτς στο 70’ εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι το πέναλτι και ο Γαλανόπουλος έκανε την κίνηση πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και νίκησε τον Πασχαλάκη για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Όμως η ΑΕΚ προδόθηκε ακόμη μια φορά για φέτος από την κακή άμυνα της. Σε μια αναμπουμπούλα στην εστία της ΑΕΚ, ο ξεχασμένος αριστερά Κρμέντσικ πήρε την μπάλα και από δύσκολη γωνία κάνει το 1-1. Η Ένωση, ανέβηκε να προσπαθήσει για το γκολ της πρόκρισης στο τέλος, όμως προδόθηκε ξανά. Πήγε να βγει στην αντεπίθεση, ο Τσιντώτας έδωσε στον Μιτάϊ ο οποίος έδωσε πάσα στον… Ζίβκοβιτς, ο οποίος βρήκε τον Τσιντώτα εκτός τέρματος και τον κρέμασε για το 2-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια (77’ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μπάμπα, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Σβαμπ, Ουάρντα (87′ Τσιγγάρας), Σβιντέρσκι (77’ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος (87′ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι (87′ Κοσίδης), Σβάρνας, Λόπες (62’ Μιτάϊ), Κρίστιτσιτς (62’ Αλμπάνης), Γαλανόπουλος, Σιμάνκσι (62’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Ανσαριφάρντ.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 34’ Ίνγκασον, 36’ Ανσαριφάρντ, 45+’ Βιεϊρίνια, 86′ Κρμέντσικ, 86′ Σβάρνας, 90+’ Νεντελτσιάρου