18.4
17:30

Παρί Σεν Ζερμέν – Σεντ Ετιέν 3-2: Ο Ικάρντι έσωσε τους Παριζιάνους σε ματς με τρελό φινάλε

Σε ένα ματς που όλα τα γκολ μπήκαν από το 78 και μετά η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-2 της Σεντ Ετιέν με τον Ικάρντι να λυτρώνει τους Παριζιάνους στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Σισέ.

Την εξέλιξη του παιχνιδιού της Παρί Σεν Ζερμέν με την Σεντ Ετιέν δεν θα μπορούσε να την σκεφτεί ούτε ο καλύτερος σεναριογράφος.

Αν δει κάποιος το σκορ θα υποθέσει ότι έγινε ένα γεμάτο συγκινήσεις παιχνίδι, αλλά όλα έγιναν από το 78 και μετά με τις ανατροπές να διαδέχονται η μία την άλλη στα τελευταία είκοσι λεπτά του ματς.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Σεντ Ετιέν με τον Σισέ να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι έβαλε δύσκολα στους Παριζιάνους. Η Παρί με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της πίεζε, αλλά το 0-0 παρέμενε.

Στο 78′ μετά από ασίστ του Τραουκο ο Μπουανγκά έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εμπαπέ έκανε το 1-1 και στο 87′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την Παρί.

Εκεί νόμιζαν όλοι ότι θα τελείωνε το ματς όμως ο Χαμουμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2! Όμως ούτε εκεί τελείωσε το ματς. Ο Μάουρο Ικάρντι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2 χαρίζοντας τη νίκη στην Παρί.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ρικο, Φλορέντσι, Κέχρερ, Κιμπεμπέ, Μπέικερ, Ντανίλο, Ερέρα, Σαράμπια, Ραφίνια, Εμπαπέ, Κεάν

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Γκριν, Ντεμπουσί, Μουκουντί, Σισέ, Τραούκο, Γιουσούφ, Καμαρά, Νεγιού, Μονέ-Πακέ, Κχαζρί, Χαμουμά