14.4
22:05

«Λύγισε» η ΑΕΚ από την… ληστεία της Πάτρας

Νίκος Κλεισαρχάκης

Νέα ήττα από την ΑΕΚ (80-78) και μένει εκτός διεκδίκησης της 3ης θέση στην Basket League. Σε ρηχά νερά οι παίκτες-βαρόμετρα της ομάδας, με τον Ματσιούλις να δίνει τρίποντο… ανάσα στο τέλος δίχως να είναι αρκετό. Νέα έκτροπα από την διαιτησία Τσαρούχα και Παπαπέτρου.

Έβγαλε αντίδραση, πάθος και… νεύρο η Βασίλισσα, ωστόσο δεν ήταν αρκετά για να προσπεράσει το εμπόδιο του χαϊδεμένου Προμηθέα.

Οι διαιτητικές αποφάσεις προκάλεσαν (ξανά) την οργή του κιτρινόμαυρου πάγκου, που όμως έμεινε και ο ίδιος σε ρηχά νερά, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τις χαμένες επιθέσεις του Λάνγκφορντ τα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πάρει τη νίκη, λίγο έλειψε με το τρίποντο του Ματσιούλις, όμως… Τσαρούχα και Παπαπέτρου είχαν διαφορετική άποψη, με τον Γκραντ να δίνει τη νίκη στον Προμηθέα και να βγάζει εκτός 3ης θέσης την Βασίλισσα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στον αγώνα (5-2) και ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο (7-2). Η Αντίδραση (9-9) και προβάδισμα (12-13) ήρθαν με τον Μωραϊτη, όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν καλάθια (15-13). Το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο +3 (15-18) για την ΑΕΚ, με τον Χρυσικόπουλο.

Η διαφορά έφτασε στους 8 πόντους (17-25) με τον Ματσιούλις, όμως και πάλι ο Προμηθέας δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει (24-27). Η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα σταθερά (29-33) και έτσι πήγε στο ημίχρονο (33-35), έχοντας όμως χάσει πολλές επιθέσεις και τους Λάνγκφορντ και Μέικον σε… ρηχά νερά.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή της αναμέτρησης!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο 2ο μέρος (36-43) με τον Λάνγκφορντ να… ξυπνά, ωστόσο και πάλι ο Προμηθέας βρήκε το δρόμο προς την μείωση του σκορ (44-45). Το ματς είχε «ανάψει» για τα καλά (50-50), με πολλή ένταση, σκληρές μάχες (55-55) και εναλλαγές του σκορ. Τελικά ο αγωνιστικός εγωισμός του Λάνγκφορντ έβαλε την ΑΕΚ στο +2 (56-58) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Ακόμα ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα από τους Κιτρινόμαυρος (59-64) στο 4ο δεκάλεπτο, βγάζοντας πάθος και νεύρο για να αυξήσει την διαφορά (63-70). Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφηναν την ΑΕΚ να «πιάσει» την διαφορά του πρώτου αγώνα (68-72).  Η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα (70-74) μέχρι να ισοφαρίσει εκ νέου ο Προμηθέας (75-75). Ο Ματσιούλις με ένα… καρυδάτο τρίποντο έδωσε ανάσα στην Ένωση (78-78), όμως ο Γκραντ έδωσε τη νίκη στον Προμηθέα (80-78).

Δεκάλεπτα: 15-18, 33-35, 56-58, 80-78

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 3, Λούντζης 14, Αγραβάνης Δ. 12, Γκραντ 23, Γιαννόπουλος 9, Γκραντ 14, Αγραβάνης Γ. 5, Φορντ, Χριστοδούλου, Αθηναίου, Κουρουπάκης, Μπαζίνας.

ΑΕΚ (Λιμνιάτης): Μέικον 8, Ματσιούλις 12, Ζήσης 2, Μωραΐτης 5, Μόουζες 6, Μορέιρα 13, Λάνκφορντ 18, Γιάνκοβιτς , Χρυσικόπουλος 9, Μαυροειδής, Γκίκας, Κατσίβελης 5.