11.4
20:11

Με Λίνγκαρντ ζωντανή στο όνειρο του Champions League η Γουέστ Χαμ!

Με τον Λίνγκαρντ να έχει ρόλο ηγέτη και σκόρερ, η Γουέστ Χαμ επικράτησε 3-1 της Λέστερ και παραμένει στην τέταρτη θέση της Premier League.

Όσο κι αν την ξεγράφουν, η Γουέστ Χαμ θα διεκδικήσει μέχρι το τέλος την έξοδό της στο Champions League κι αυτό το απέδειξε και κόντρα στη Λέστερ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες επικράτησε 3-2 της Λέστερ και παραμένει σταθερά εντός τετράδας, έχοντας στην πλάτη της τόσο την Τσέλσι, όσο και τη Λίβερπουλ που θα προσπαθήσουν να προλάβουν το… τρένο.

Πρωταγωνιστής σε ακόμα μία αναμέτρηση για τα «σφυριά» ήταν ο Τζέσε Λίνγκαρντ, που πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση, φτάνοντας συνολικά τα οχτώ τέρματα σε εννιά αναμετρήσεις, έχοντας προσφέρει και τέσσερις ασίστ.

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 29’ με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 44’ ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Μπόουεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας του Σμάιχελ. Ωστόσο, το… πάρτι των γηπεδούχων είχε και συνέχεια. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’ ο Μπόουεν διαμόρφωσε το 3-0, δείχνοντας ότι το ματς έφτασε στο τέλος του.

Οι «αλεπούδες», όμως, δεν παράτησαν το ματς, ο Ιχεανάτσο στο 70’ διαμόρφωσε το 3-1, ενώ στο 91’ έκανε και το 3-2, βάζοντας… στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Τελικά, το σκορ και ο νικητής δεν άλλαξαν και η Γουέστ Χαμ συνεχίζει να ζει το όνειρό της.