11.4
16:58

ΑΕΚΑΡΑ με… σημάδια ζωής για Ευρώπη

Έβγαλε (επιτέλους) αντίδραση η ΑΕΚ που επικράτησε εύκολα (1-3) επί του Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα και έχασε τεράστιες ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερη νίκη, δείχνοντας σημάδια ζωής παρά τις τεράστιες απουσίες και ατυχίες.

Ζωντανή στο κυνήγι της 2ης θέσης βρίσκεται η Ένωση, η οποία απέσπασε μεγάλο «διπλό» στην Θεσσαλονίκη επί του Άρη για την 3η αγωνιστική των play-off.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με καθόλου καλούς οιωνούς, με τον Χρήστο Αλμπάνη να αισθάνεται ενοχλήσεις και να βγαίνει εκτός ενδεκάδας για να πάρει την θέση του ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και αποτελεσματική. Εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν, πήρε το προβάδισμα και στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε το προβάδισμα άριστα, παρά το φθηνό γκολ που δέχθηκε από τον Μαντσίνι.

Αποφασισμένη και… καταιγιστική ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με… φόρα την αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία (7’) με τον Λόπες να βγάζει επικίνδυνη σέντρα, με τους Γαλανόπουλο και Γκαρσία να μην προλαβαίνουν να την σπρώξουν στα δίχτυα για εκατοστά. Το γκολ ήρθε στο 10ο λεπτό, με τον Λόπες να κερδίζει πέναλτι και τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί (0-1).

Στις μοναδικές επικίνδυνες φάσεις για τον Άρη (17’ και 20’) τα σουτ των Μπερτόγλιο και Μαντσίνι – αντίστοιχα – έγιναν από καλό σημείο, δίχως όμως να απειλούν στο τέλος. Ο αγώνας ωστόσο ισορρόπησε, με την ΑΕΚ να κάνει λάθη στον άξονα και το ματς να «παίζεται» στο κέντρο. Σειρά της Ένωσης να απειλήσει με τον Τάνκοβιτς στο 27’ να ελίσσεται όμορφα στην περιοχή του Άρη, όμως το σουτ ήταν αδύναμο.

Θυμηθείτε την ροή της αναμέτρησης ΕΔΩ!

Το 2ο γκολ της ΑΕΚ ήρθε με εκπληκτική αντεπίθεση. Ο Ανσαριφάρντ βρήκε άψογα τον Σιμάνσκι, ο Πολωνός «έφαγε» το γήπεδο, μέχρι να βγει τετ-α-τετ στον Κουέστα. Είχε την ψυχραιμία, είδε το ανέβασμα του Βασιλαντωνόπουλου, του πάσαρε και ο Έλληνας ακραίος αμυντικός σκόραρε για το 0-2. Το 0-3 του ημιχρόνου ήρθε πάλι με πέναλτι, με τον διαιτητή ωστόσο να χαρίζει την κόκκινη στον… εγκληματικό Ρόουζ και ο Ανσαριφάρντ να εκτελεί εύστοχα.

Δέχθηκε γκολ, έχασε ευκαιρίες και διαχειρίστηκε το προβάδισμα

Με τον ίδιο ρυθμό, η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 2ο μέρος (54’) με τον Σιμάνσκι να… κόβει στον Τάνκοβιτς, με το σουτ να βρίσκει πάνω στον Ρόουζ. Η αμυντική αδράνεια επανεμφανίστηκε, με τον Άρη να μειώνει στο 56ο λεπτό με τον Μάνο να δίνει πάρε-βάλε γκολ στον Μαντσίνι (1-3). Θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα η Ένωση (62’) με τον Ανσαριφάρντ να χάνει τετ-α-τετ και τον Κουέστα να λέει «όχι» στον Ιρανό.

Ένα διώξιμο του Άρη παραλίγο να βγάλει τον Μάνο τετ-α-τετ, όμως ο Τσιντώτας αντιλήφθηκε την φάση και μάζεψε στο 66ο λεπτό. Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ με τον Σιμάνσκι (79’) να βγαίνει απέναντι από τον Κουέστα και να εκτελεί, με τον Κοσίδη να περίμενε αφύλαχτος στα αριστερά. Ο Άρης πίεζε να μπει στο παιχνίδι και η Ένωση έδωσε χώρο στον αντίπαλο, με τον Σάσα (80’) να μένει μόνος με την μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Λόπες να βάζει το πόδι του πριν σουτάρει με προοπτικές.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, ο Άρης προσπάθησε να γίνει ακόμη πιο επιθετικός με τις αλλαγές του Άκη Μάντζιου. Ωστόσο, η ΑΕΚ πίεζε ψηλά, έκλεινε τους χώρους και διαχειριζόταν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης (86’ Ματίγια), Σούντγκρεν (70’ Γκάνεα) Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο, Σίλβα (86’ Μήτρογλου), Μπρούνο (46’ Μάνος), Μαντσίνι (70’ Ματέο Γκαρσία).

ΑΕΚ (Μανόνο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Λόπεθ, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος (59’ Μιτάι), Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος (64’ Μάνταλος), Κρίστισιτς, Αλμπάνης, Γκαρσία (64’ Ολιβέιρα), Ανσαριφάρντ (76’ Κοσίδης).