10.4
19:14

«Βύθισε» το Περιστέρι η ΑΕΚ

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της σεζόν πέτυχε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 10-7 του Περιστερίου για την 11η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών.

Η “Ένωση” παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο και έχοντας τα ηνία του αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατέκτησε το τρίποντο κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες του Πρωταθλήματος, αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά τη δυναμική της και τις βλέψεις της για το μέλλον!

Στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Καζάζη και Vukcevix να “εκτελούν” με δυνατά σουτ η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου προηγήθηκε με 2-0. Ο Φλέγκας κάτω από τα δοκάρια πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, ενώ η αμυντική λειτουργία του “Δικεφάλου” έδινε την ευκαιρία σε γρήγορες κόντρες και επιθετική ανάπτυξη στην άλλη πλευρά της πισίνας. O Vukcevic με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ο Στελλάτος από κοντινή απόσταση διαμόρφωσαν το 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στη δεύτερη περίοδο σε 4-3, μπαίνοντας ξανά στη “μάχη” διεκδίκησης της νίκης. Ο Στελλάτος έδωσε μεγάλη επιθετική ανάσα στην ΑΕΚ, ανεβάζοντας τη διαφορά εκ νέου στα 2 τέρματα (5-3), με την ομάδα του Περιστερίου να μειώνει στο τελευταίο λεπτό σε 5-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο τεχνικός της ΑΕΚ πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές. Ο Παπάκος έκανε το 6-4, ενώ οι Βέκκος και Κουρλιάφτης έφεραν την “Ένωση” στο +3 (8-5). Το Περιστέρι μετά από αρκετές χαμένες επιθέσεις κατάφερε να μειώσει σε 8-6, αλλά ο Μαυρωτάς είπε την… τελευταία λέξη σημειώνοντας το 9-6.

Το σερί της ΑΕΚ μεγάλωσε, με τον Παπάκο να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά στα 4 τέρματα στην τελευταία περίοδο (10-6), με τους φιλοξενούμενους απλώς να καταφέρνουν να μειώσουν σε 10-7.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ, την Τετάρτη (14/04, 15:00) όταν και φιλοξενείται από τον ΟΥΚ Βόλου για την 12η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών.

ΑΕΚ – ΓΣ Περιστερίου 10-7