10.4
20:29

Τρένο οι Μάγκες και τώρα… Ευρώπη!

Έτοιμη για Ευρώπη έδειξε η ΑΕΚ απέναντι στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, παίρνοντας εύκολα τη νίκη (32-22) χρησιμοποιώντας πολλούς παίκτες (και) από τις Ακαδημίες της.

Μετά την… στάση στο Άργος και την ισοπαλία με τον Διομήδη, οι Μάγκες επέστρεψαν άνετα στις νίκες κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας.

Έχοντας το μυαλό τους στον αγώνα με την Γκορένιε και διάθεση για ευκαιρίες και δοκιμές από τον Δημήτρη Δημητρούλια, η ΑΕΚ έφυγε από το ΟΑΚΑ και την αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» με το δίποντο.

Συνεχίζεται η πορεία της ομάδας προς την κατάκτηση του τίτλου της Πρωταθλήτριας Ελλάδος και πλέον στρέφει αποκλειστικά το βλέμμα της στο Ευρωπαϊκό τρόπαιο και τα ημιτελικά με την Γκορένιε.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά το ματς (0-2) με την ΑΕΚ να χρειάζεται λίγα λεπτά και μερικές διορθωτικές κινήσεις για να… μπει στο ματς (3-2). Το προβάδισμα «βάφτηκε» κιτρινόμαυρο (6-3) και η διαφορά αυξανόταν (10-4). Η μεγαλύτερη ήταν τα 9 τέρματα (14-5), με τον Ιωνικό να ροκανίζει το σκορ (15-9) και τους Μάγκες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +7 (17-10).

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή της αναμέτρησης!

Δεν άλλαξε κάτι στις ισορροπίες του αγώνα στο 2ο μέρος (20-10) με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι σε προβάδισμα και ρυθμό (22-13). Η μεγαλύτερη διαφορά 11 γκολ (27-16) ήρθε στα μέσα του 2ου ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να κάνει βαθύ ροτέισιον (28-18) και στο τέλος να φεύγει νικήτρια (32-22) από την αναμέτρηση κόντρα στον Ιωνικό.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 9-4, 12-5, 14-6, 15-9, 17-10 (ημιχρ.), 22-13, 25-15, 27-15, 28-18, 30-19, 32-22.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής, Γιάντσα, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Στάθης, Φλορίδο, Κοτσιώνης, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Τσακνής, Παπανικολάου, Αϊβαλιώτης, Αργυράκης, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αποστολίδης, Βασιλείου-Τσάφος, Τσακουλής, Σιάτρας, Μπούτος, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος, Λιόλιος, Γιόσμου.