10.4
18:03

Νέο «ναυάγιο» της ΑΕΚ στη Ρόδο

Χάρης Κολχούρης

Ο κατήφορος συνεχίζεται για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Κολοσσό με 79-72, κάνοντας πολλά λάθη που της στοίχισαν. Ο Μέικον παρότι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βασίλισσας, έκανε το πιο κρίσιμο λάθος στο φινάλε που έκρινε το παιχνίδι.

Νέα ήττα για την Βασίλισσα, η δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα μετά την επικράτηση του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση πλήρωσε τα 18 λάθη της στο παιχνίδι, πληγώθηκε από το κακό της ποσοστό στις βολές, ενώ πολλά κρίθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, που η Βασίλισσα έμεινε πίσω με 30-10.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ βρίσκεται στην 2η θέση (14-6), αλλά δύσκολα θα κρατηθεί εκεί, μιας και έχει 3 περισσότερα παιχνίδια από τον Παναθηναϊκό (15-2) και 2 από τον Προμηθέα (13-5).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πολύ ορεξάτοι το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 10-0, μετά από προσωπικό σόου του Καρέμ Καντέρ (7 πόντους). Το τρίποντο του Μέικον δεν ήταν αρκετό για να κόψει τον ρυθμό του Κολοσσού (έπειτα από 4:43 λεπτά), καθώς ακολούθησαν οι απαντήσεις των Γουότσον και Ξανθόπουλου (16-3). Ο Καντέρ συνέχισε σε υψηλό ρυθμό (22-5), με τον Ντάριλ Μέικον να είναι ο μοναδικός που προσπαθούσε επιθετικά (2/2 τρίποντα) (22-8). Το κάκιστο δεκάλεπτο έκλεισε για την ΑΕΚ στο 30-11 με νέο τρίποντο του Κολοσσού.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Βασίλισσα, που πάτησε γκάζι και έχτισε ένα σερί 0-12, αφήνοντας πίσω της το -20 που βρέθηκε (30-10) για να μειώσει την διαφορά στο 30-22. Οι γηπεδούχοι σκόραραν μετά από 5 λεπτά και πήραν λύσεις από τους συνήθεις ύποπτους, Ξανθόπουλο και Καντέρ (37-25). Ο Μόουζες βοήθησε πολύ την Ένωση επιθετικά (10 π.), η οποία πληγώθηκε από τα 9 λάθη έως τότε, ενώ με τον Λάνγκφορντ στο φινάλε, περιόρισε την διαφορά στο 41-31 για το τέλος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε όπως και το δεύτερο, με την ΑΕΚ να χτίζει ένα μεγάλο σερί 0-10 (41-41), με πρωταγωνιστές τους Λάνγκφορντ και Μέικον, που πήραν τις φάσεις πάνω τους. Οι κιτρινόμαυροι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και πήραν προβάδισμα 5 πόντων με τον Μορέιρα (45-50), αλλά ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω και πήρε ξανά το προβάδισμα (55-53). Μάλιστα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γουότσον ευστόχησε σε τρίποντο και έκλεισε την περίοδο στο 58-57.

Στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, μέχρι οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων (65-61). Ο Λάνγκφορντ έβαλε μεγάλο τρίποντο (65-64), ο Μόουζες ολοκλήρωσε ακόμη μια μικρή ανατροπή (65-66), με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου τα ηνία του σκορ (69-66), που το διεύρυναν στο στο 72-68. Το φινάλε ήταν δραματικό, ο Ματσιούλις υπέπεσε σε φάουλ πάνω στον Καντέρ που ευστόχησε στις βολές (77-72). Στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Μέικον έκανε λάθος πάσα προς τον Ζήση και η συνέχεια ήταν διαδικαστική, με τον Κολοσσό να παίρνει το ματς με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άρτις 3 (0/4 σουτ, 3/4/ βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 9 (3/12 σουτ), Καντέρ 22 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιλλής, Καμαριανός, Γουάτσον 25 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3 (5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 20 (4/10 σουτ, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις (0/4 σουτ), Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός: 18/30 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 3 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 15/31 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 18/27 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.