09.4
17:11

Λιάπης: «Ενέργεια και συγκέντρωση τα κλειδιά κόντρα στην ΑΕΚ»

Ο 26χρονος γκαρντ του Κολοσσό αναφέρθηκε στην αυριανή δύσκολη αναμέτρηση με την ΑΕΚ στη Ρόδο για το πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός προέρχεται από την εντός έδρας ήττα κόντρα στον Προμηθέα (79-84), σε ένα παιχνίδι που οι Ροδίτες το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσαν να πάρουν το ζητούμενο που ήταν η νίκη.

Αύριο (10/4), η ομάδα του Ηλία Κατζούρη υποδέχεται την ΑΕΚ στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Με δηλώσεις του στο blog που διατηρεί στον ΕΣΑΚΕ, ο γκαρντ του Κολοσσού, Μιχάλης Λιάπης, αναφέρθηκε στις δυσκολίες του αγώνα, τονίζοντας όμως πως για να έχουν τύχη οι γηπεδούχοι θα χρειαστεί να βγάλουν ενέργεια και συγκέντρωση σε όλο το 40λεπτο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μιχάλη Λιάπη:

«Δυστυχώς στο τελευταίο μας παιχνίδι δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Ο Προμηθέας από το πρώτο δευτερόλεπτο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τον ρυθμό.

Από την άλλη, εμείς ήμασταν πίσω καθ’ όλη τη διάρκεια και προσπαθούσαμε να ψαλιδίσουμε τη διαφορά. Κάτι που το καταφέραμε εν μέρει, αλλά στο τέλος δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη.

Τώρα, παίζουμε με την ΑΕΚ. Μία πάρα πολύ καλή ομάδα, με βαθύ ρόστερ. Πρέπει από το πρώτο δευτερόλεπτο να μπούμε συγκεντρωμένοι. Να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό και να εκμεταλλευτούμε ότι παίζουμε στην έδρα μας.

Επίσης, νομίζω ότι τα κλειδιά για το θετικό αποτέλεσμα είναι το πάθος, η ενέργεια και η συγκέντρωση που θα δείξουμε. Αυτά, είναι τα κλειδιά που μας βοηθήσουν να διεκδικήσουμε τη νίκη σε ένα τέτοιο παιχνίδι».