07.4
22:00

Ανεκδιήγητος διαιτητής, μέτρια ΑΕΚ και ήττα στο ΟΑΚΑ

Η Ένωση ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ στην πρώτη αναμέτρηση εκ των δύο του ημιτελικού κυπέλλου με γκολ του Μουργκ στο 94’ Μέτρια προς το κακή η εικόνα της Ένωσης με έναν όμως απαράδεχτο διαιτητή και συνεχόμενα λανθασμένα σφυρίγματα (χάρισε δύο κόκκινες στον ΠΑΟΚ) που έπαιξαν το ρόλο τους στην έκβαση του ματς

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΧΙΜΕΝΕΘ

Ο Ισπανός τεχνικός επέλεξε τον Τσιντώτα να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια, με τους Λόπες, Νεντελτσιάρου, Σβάρνα και Νταντσένκο στην άμυνα και τους Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλο στα χαφ. Γκαρσία και Τάνκοβιτς έπαιζαν στα φτερά με τον Μάνταλο σε ρόλο δεκαριού και τον Ολιβέιρα μοναδικό προωθημένο.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με την Ένωση να ξεκινάει καλύτερα από τον δικέφαλο του βορρά, όμως αργότερα ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό. Η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Τάνκοβιτς να δίνει ωραία πάσα στον Λόπες που πάτησε περιοχή και σούταρε από πλάγια, αλλά ο Πασχαλάκης απόκρουσε. Λίγο αργότερα και πάλι ο Σουηδός έκλεψε την μπάλα, πήγε προς την εστία έδωσε στον Ολιβέιρα που έκανε κίνηση την έκοψε αλλά ο Πορτογάλος ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 14’ ο πολύ καλός μέχρι εκείνο το σημείο Τάνκοβιτς πήρε την μπάλα απ’ τα αριστερά πάτησε περιοχή έκανε ένα σουτ αλλά μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Πασχαλάκης.

Η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ μέσα στο ημίχρονο ήταν στο 25’ όταν ο Ολιβέιρα υποδέχτηκε τη μπάλα απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το δυνατό σουτ το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Η ΑΕΚ προσπαθούσε για το γκολ και είχε μία ακόμα καλή στιγμή με τον Τάνκοβιτς μετά από πάσα του Γκαρσία να χάνει τον βηματισμό του και στη συνέχεια την μπάλα. Στο 35’ ο Σβάρνας βρήκε με εξαιρετική μακρινή μπαλιά τον Τάνκοβιτς που κατέβασε πάτησε περιοχή έκανε ένα σουτ που κόντραρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ παραλίγο να κάνει τη ζημιά πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν μετά από τραγικό λάθος του Τσιντώτα που έκανε λάθος πάσα, ο Τζόλης πήρε την μπάλα και πλάσαρε, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΥΠΝΟ

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν και ιδιαίτερες στιγμές για γκολ. Η ΑΕΚ προσπάθησε στο πρώτο 15λεπτο με τον Ολιβέιρα στο 59’ να δίνει εξαιρετική μπαλιά στον Γκαρσία στην πλάτη του ΠΑΟΚ, ο τελευταίος γέμισε συρτά για τον Τάνκοβιτς και ο Ίνγκασον για λίγο βρήκε και έκοψε την μεταβίβαση. Αργότερα η ΑΕΚ που ήταν και πάλι μπροστά προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ μάταια. Ο Γκαρσία έδωσε ωραία στον Αλμπάνη αυτός με τακουνάκι για τον Σιμάνσκι που έκανε μια πάσα για τον Ανσαριφάρντ αλλά δεν ήταν καλή μάζεψε ο Πασχαλάκης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο βούλγαρος διαιτητής της αναμέτρησης είχε πολλά λάθη στις αποφάσεις του εναντίον της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι της ομάδας όσο περνούσαν τα λεπτά να είναι έξαλλοι μαζί του. Στα τελευταία λεπτά οι δύο προπονητές ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει φάουλ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μουργκ εκτέλεσε το φάουλ και σημάδεψε το αριστερό παραθυράκι του Τσιντώτα κάνοντας το 0-1 για τον ΠΑΟΚ. Πλέον η ΑΕΚ πάει στην Τούμπα και αναζητά νίκη με δύο γκολ για να πάρει την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63’ Σιμάνκσι), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (88’ Μαχαίρας), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (63’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (67’ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μπάμπα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (63’ Ροντρίγκο), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (63’ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (90’ Μουργκ), Κρμέντσικ (73’ Σφιντέρσκι)

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 19’ Ολιβέιρα, 20’ Ζίβκοβιτς, 45’ Βιερίνια, 57’ Ελ Καντουρί, 80’ Γκαρσία, 87’ Αλμπάνης