06.4
17:43

Το τρένο της ΑΕΚ έκανε μια στάση στο Άργος

Σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ στο Άργος, δείχνοντας σημάδια κόπωσης απέναντι στον μαχητικό Διομήδη (27-27).

Ο Διομήδης ξεκίνησε με διάθεση να μείνει κοντά στο σκορ, ισοφάρισε το γρήγορο γκολ του Μυλωνά (1-1), αλλά οι παίκτες του Δημητρούλια δεν έδειξαν διάθεση να δώσουν δικαιώματα και απέκτησαν διαφορά 4 τερμάτων με πρωταγωνιστές τους Μπουνέτα και Τζηρά (1-5). Ο Μόγια έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων γκολ (3-7), ενώ ο Κεδέρης ήταν σε μεγάλα κέφια, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-10.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν λίγο μετά τα μέσα του ημιχρόνου και με ένα σερί 4-0 (8-10) μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ έως εκείνο το σημείο σκόραρε μετά από ώρα για την Ένωση (8-11), ο Διομήδης έριξε την διαφορά στο γκολ (11-12), αλλά ο Τζηράς έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 11-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο σκορ, αλλά χωρίς να παίρνει κεφάλι, καθώς ο Διομήδης ήταν συνεχώς μια ανάσα απ’ την ισοφάριση, μέχρι που κατάφερε να ισοφαρίσει μετά το πρώτο πεντάλεπτο κάνοντας το 16-16.

Μάλιστα, η ομάδα του Άργους κατάφερε να πάρει και προβάδισμα στο σκορ για ένα γκολ, έπειτα από ένα επιθετικό φάουλ της Ένωσης. Στη συνέχεια ο Νούιτς με δυο δικά του τέρματα κατάφερε να δώσει στους Μάγκες εκ’ νέου προβάδισμα με 17-18.

Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τους Κιτρινόμαυρους, καθώς ο Διομήδης έφερε το ματς ξανά στα ίσα, αλλά κατάφερε να πάρει προβάδισμα με δυο γκολ και το σκορ στο 21-19.

Η Ένωση απ’ εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε να τρέχει για να πιάσει τον Διομήδη στο σκορ, χωρίς επιτυχία, καθώς το +2 το διατηρούσε η ομάδα του Άργους, μέχρι όμως δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, καθώς είχε μειώσει και η μεγάλη απόκρουση του Κοσάνοβιτς έδωσε ευκαιρία για ισοφάριση η οποία και έγινε με τον Μυλωνά για το 27-27.

Η ΑΕΚ απ’ εκεί και έπειτα είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, με τον Μυλωνά να κερδίζει το πέναλτι, ο Τζηράς να αναλαμβάνει την εκτέλεση, αλλά αστόχησε με τον Παπαντωνόπουλο να το αποκρούει και να κρατάει το 27-27 ως τελικό σκορ.