03.4
21:46

Αποκλεισμός για την ΑΕΚ – «Αυτοκτόνησε» κόντρα στον Άρη

Νίκος Κλεισαρχάκης

Έβαλαν τα… χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους οι αθλήτριες της Ένωσης, χάνοντας ένα δικό τους ματς. Με ήττα (3-1 στα σετ) η ΑΕΚ αποκλείστηκε άδοξα από το Κύπελλο Ελλάδος και έβαλε «τέλος» στην σεζόν.

Δεν εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ το προβάδισμα πρόκρισης που πήρε στη Νέα Φιλαδέλφεια προ ημερών επί του Άρη και στην Θεσσαλονίκη «αυτοκτόνησε».

Η ήττα ήρθε και ο αποκλεισμός κάθισε… βαρύς στο στομάχι της ομάδας, καθώς έπιασε καλή απόδοση αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στο Κύπελλο Ελλάδος, αδικώντας τον εαυτό της.

Παρά το προβάδισμα (1-0) που πήρε στα σετ, μέσα στη «Μίκρα», η ΑΕΚ δεν ήταν συγκεντρωμένη, υπέπεσε σε λάθη και δεν ολοκλήρωσε την πρόκριση, με τον Άρη να προκρίνεται στο «χρυσό» σετ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-6. Διάλλα, Perovic, Ράπτη και Τσοχατζή ανέβασαν και διατήρησαν τη διαφορά στο +3 (4-7, 5-8, 6-9, 7-10). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-10, αλλά με πολύ καλή υποδοχή και έξυπνες πάσες από την Τσοχατζή, η ΑΕΚ έφτασε στο +5 με 11-16, με τις Καββαδία και Perovic να βρίσκουν στόχο. Η Καββαδία με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (13-19). Ο Άρης έφερε το σετ στα ίσια (19-19), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με την Καββαδία και με τη μπάλα να περνά άουτ για το 19-21. Ο Άρης επέστρεψε εκ νέου στο σετ (21-21), όμως η Διάλλα σε πρώτο χρόνο και ο άσσος της Τσοχατζή έδωσε “αέρα” στο “Δικέφαλο” (21-23), με την Perovic να διαμορφώνει το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, και πάλι η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη μπήκε εντυπωσιακά στο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Οι Θεσσαλονικείς όχι μόνο ισοφάρισαν σε 4-4 και 9-9, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 12-10. Η ΑΕΚ μείωσε σε 12-11 με την Pirv, όμως έχασε επαφή με το σκορ, μένοντας πίσω με 17-11. Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν σε 17-14 και 22-18, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο (25-21).

Στο τρίτο σετ, με τις Τσοχατζή, Διάλλα και Perovic να κάνουν ό,τι θέλουν η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-10. Η Ράπτη με δύο σερί πόντους διατήρησε το +4 για την “Ένωση” (8-11, 8-12), ενώ σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και η Pirv. Με μπλοκ και μπλοκ άουτ έφερε την ΑΕΚ στο 13-18 και μία ανάσα από το σετ που θα της χάριζε την πρόκριση. Ο Άρης μείωσε σε 17-18, αλλά με σερί 3-0 οι “κιτρινόμαυρες” έφτασαν στο 17-21. Η απάντηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Η Διάλλα με δύο επιτυχημένους πρώτους χρόνους κράτησε την ΑΕΚ στο σετ (21-22, 23-23), αλλά οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί φτάνοντας στο 25-23 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά φτάνοντας από το 4-4 στο 8-4. Η ΑΕΚ με τις Perovic και Pirv μείωσαν σε 11-9 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 12-13. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στον πρώτο χρόνο και με την Καββαδία έφτασε στο 16-20. H Pirv με ωραίο καρφί έκανε το 20-22, ενώ στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος (20-23). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κατακτήσει τους 2 πόντους που της υπολείπονταν, με τον Άρη να απαντά με σερί 5-0 και να στέλνει το ματς στο χρυσό σετ.

Παρά το αρχικό προβάδισμα της ΑΕΚ με 0-1, 1-2 και 2-3, η ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ, με τον Άρη να ξεφεύγει με 9-4. Με τις Καββαδία και Pirv η “Ένωση” μείωσε σε 11-8, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο, χάνοντας το σετ με 15-9 και μένοντας εκτός συνέχειας.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 25-23, 25-23.
«Χρυσό» σετ: 15-09.

ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Perovic 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Pirv 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ramdin 2 (2/3 επ.).