31.3
21:15

«Υπέταξε» τον Άρη η ΑΕΚ

Νίκος Κλεισαρχάκης

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν τα κορίτσια της Ένωσης (3-1 στα σετ) νικώντας τον Άρη στο πλαίσιο της 1ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με το δεξί μπήκε η ΑΕΚ στην διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδος, απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η νίκη με 3-1 στα σετ, δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στις Κοριτσάρες, έχοντας πολύ καλή απόδοση σε ολόκληρο τον αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε αμφίρροπα και οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (3-3). Οι Κοριτσάρες ωστόσο πάτησαν… γκάζι και πήρα προβάδισμα στο σετ (8-3), με τον Άρη να πλησιάζει (8-7). Κάνοντας καλή δουλειά στο μπλοκ και την υποδοχή, το προβάδισμα παρέμεινε κιτρινόμαυρο (14-11) και με σοβαρότητα (18-15), το πρώτο σετ πήγε στην ΑΕΚ (25-19).

Στο δεύτερο σετ η Ένωση δεν μπήκε με την απαιτούμενη προσοχή (1-2), όμως κατάφερε να ισοφαρίσει (5-5). Το προβάδισμα ήταν στα χέρια του αντιπάλου (13-18), με τις Κιτρινόμαυρες να κάνουν ένα τρομερό σερί και να ισοφαρίζουν (20-20). Αυτό όμως δεν αρκούσε και το σετ πήγε στον Άρη (23-25).

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στον 3ο σετ, μείωσε τα λάθη στην υποδοχή και έχοντας καλές επιθέσεις από τα άκρα (8-5) πήρε γρήγορα το… πάνω χέρι. Ο Άρης δεν βρήκε τον ρυθμό της Ένωσης που έβγαζε ωραίες φάσεις (18-13) και έδειχνε αποφασισμένη για το 2-1 στα σετ. Έτσι και έγινε, με το επιβλητικό 25-15 να αφήνει ευχαριστημένο τον Κώστα Αρσενιάδη.

Το 4ο σετ βρήκε τον Άρη να τα παίζει… όλα για όλα και να προηγείται (4-8). Οι Κοριτσάτες ισοφάρισαν (8-8) και πήραν το προβάδισμα (11-8). Η διαφορά ανέβαινε (19-13) και η ΑΕΚ «σφράγισε» τη νίκη (25-13) και το προβάδισμα πρόκρισης επί του Άρη.