31.3
20:33

«Τρένο» οι Μάγκες – Νίκη (και) επί του Άρη Νίκαιας

Ακόμα μία νίκη πέτυχαν οι παίκτες της ΑΕΚ (39-23), απέναντι στον Άρη Νίκαιας, δείχνοντας σοβαρότητα και πειθαρχία.

Μετά από περίπου 6 μήνες απουσίας από την αγωνιστική δράστη στην Handball Premier, οι Μάγκες επέστρεψαν με το… δεξί.

Επικράτησαν άνετα επί του Άρη Νίκαιας (39-23) και διεύρυναν το αήττητο σερί που τρέχουν στο πρωτάθλημα, θέλοντας να διατηρήσουν τον τίτλο.

Ευκαιρίες και… ανάσες έδωσε ο Δημήτρης Δημητρούλιας, με τους παίκτες να δείχνουν απόλυτα συγκεντρωμένοι και να επιβεβαιώνουν τον ρόλο του φαβορί για το Πρωτάθλημα (και) φέτος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Μάγκες έδειξαν από την αρχή τις… διαθέσεις τους (4-1) και δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αμφισβήτησης της υπεροχής τους από τον αντίπαλο (7-2), από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η διαφορά ανέβαινε (13-5), οι αυτοματισμοί και τα συστήματα που επέλεξε ο Δημήτρη Δημητρούλιας έβγαιναν στο γήπεδο και έτσι η ΑΕΚ πήρε αέρα… νίκης από το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με double score (18-9).

Ο Άρης Νίκαιας προσπάθησε να μην πέσει αμαχητί και μείωσε στο σκορ (22-13) με την επανέναρξη του αγώνα. Το προβάδισμα όμως δεν χάθηκε ποτέ από την Ένωση (27-15), ούτε αισθάνθηκε να απειλείται σε κάποιο σημείο του ματς (34-20).

Τελικά οι Μάγκες πανηγύρισαν την ευρεία νίκη (39-23), με τον Έλληνα τεχνικό να δίνει ευκαιρίες σε παίκτες και αν έπρεπε να βρει κάποιο παράπονο από τον αγώνα, θα ήταν τα 23 τέρματα που πέτυχε η ομάδα, τα οποία θα ήθελε να ήταν λιγότερα.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-2, 9-3, 13-5, 14-6, 18-9 (ημχρ.), 22-13, 27-15, 30-18, 34-20, 36-22, 39-23.