31.3
21:03

«Τέλος» η Ευρώπη για την ΑΕΚ

Η Ένωση ηττήθηκε (78-66) από την Τούρκ Τέλεκομ και αποχαιρετά την Ευρώπη, τόσο για τους 12 πόντους διαφορά, όσο και για την νίκη της Στρασμπούρ στη Ρωσία. Χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, δίχως την απαραίτητη συγκέντρωση και… χαρακίρι στην Τουρκία για την ΑΕΚ.

Άσχημη εμφάνιση από την ΑΕΚ κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ, σε έναν αγώνα που γνώριζε πως πρέπει να εμφανιστεί απόλυτα συγκεντρωμένη και θα έκρινε ακόμα και την ευρωπαϊκή της συνέχεια.

Έτσι και έγινε, καθώς η ήττα με 12 πόντους διαφορά, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στο Νίζνι – Στρασμπούρ (87-97), την οδήγησε να αποχαιρετήσει νωρίτερα από ότι θα ήθελε την διοργάνωση του Basketball Champions League.

Έλειπε η συγκέντρωση στους Κιτρινόμαυρους, κάτι που φάνηκε από τα αρκετά λάθη σε επίθεση και άμυνα, ενώ τα ποσοστά ευστοχία στα σουτ έμειναν σε χαμηλό βαθμό, με τον αποκλεισμό από την Ευρώπη να έρχεται ως… σφαλιάρα στο στρατόπεδο της Βασίλισσας

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση (2-5) και έπιασε καλή απόδοση στην αμυντική λειτουργία (6-10). Στην πορεία όμως, έχασε αρκετές επιθέσεις και σουτ (11-12), με την Τουρκ Τέλεκομ να ισοφαρίζει (17-17) και τελικώς να «κλείνει» στο +1 (18-17) το δεκάλεπτο.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν έβρισκαν καλάθια, οι συνεργασίες δεν έβγαιναν και ο Λάνγκφορντ είχε κλειστεί καλά από τους αντίπαλους (25-20). Η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντου (29-20), ωστόσο Χρυσικόπουλος και Μωραϊτης «πρέσαραν» για την ΑΕΚ (33-29). Το ημίχρονο βρήκε την Βασίλισσα στο -3 (39-36), έχοντας καλή απόδοση αμυντικά αλλά με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή της αναμέτρησης!

Με τον Λάνγκφορντ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (39-40), έχοντας καλύψει την διαφορά. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (47-42) και έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα και στο +10 (54-44). Κάποια λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ αλλά και η αναποτελεσματικότητα της επίθεσης «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο -9 (55-46).

Η ΑΕΚ συνέχισε να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση και ευστοχία στην επίθεση (59-51), με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά (64-53) και να φτάνει μέχρι και τους 15 πόντους (70-55). Οι Κιτρινόμαυροι το πάλεψαν (72-63), όμως η ήττα ήρθε με κάτω τα χέρια (78-66).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66