27.3
19:08

«Λιοντάρια» στην Θεσσαλονίκη – Νίκησαν Άρη και κούραση

Χάρης Κολχούρης

Παρά τα πολλά λάθη της, η Βασίλισσα νίκησε τον Άρη στην Θεσσαλονίκη με 68-73, ξεπερνώντας τα έντονα σημάδια κούρασης που εμφάνισε. Μεγάλη εμφάνιση από τον Λοτζέσκι, τρομερή άμυνα του Χρυσικόπουλου στο φινάλε που έκρινε το παιχνίδι.

Οι επιστροφές των Ζήση, Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή έλυσαν τα χέρια του Ηλία Παπαθεοδώρου, καθώς μειώθηκαν αισθητά οι απουσίες της ομάδας, που επιτέλους παρατάχθηκε με 12άδα! Τα πολύωρα ταξίδια όμως σε Γαλλία και Ρωσία μέσα στην εβδομάδα… δημιούργησαν επιπρόσθετη κούραση στους παίκτες της Βασίλισσας, κάτι που φάνηκε απέναντι στον Άρη.

Στο πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν πολύ χαμηλό με πολλά λάθη και δίχως έντονο ρυθμό, αλλά με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Ένωση πάτησε γκάζι και κατάφερε να αυξήσει σημαντικά την διαφορά από τους Θεσσαλονικείς. Παραλίγο θρίλερ στο φινάλε με την αστοχία της Ένωσης, αλλά η τάπα του Χρυσικόπουλου στον Τσάλμερς στα 30” κι ενώ το σκορ ήταν στο 66-70, κρίθηκε κάτι παραπάνω από καταλυτική.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ματ Λοτζέσκι, που πέτυχε 16 πόντους, είχε 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 25:19′ που αγωνίστηκε. Σημαντική η συνεισφορά του Ζήση στην επανεμφάνιση του στο παρκέ, αλλά και των Ματσιούλις και Μόουζες με πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την Ένωση, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με τα τρίποντα του Ντεκόζι, αλλά και την αναποτελεσματικότητα της στην επίθεση (8-2). Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έφτασαν την διαφορά στο +7 (13-6), αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασαν και με ένα σερί 0-8, πήραν τα ηνία του σκορ (13-14). Παρά τα πολλά λάθη (6) και τα ελάχιστα ριμπάουντ (4), το τρίποντο του Ζήση έφερε την ΑΕΚ μπροστά στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου (15-18).

Το θέαμα του αγώνα δεν ήταν καλό, χωρίς ρυθμό με τις δύο ομάδες να κάνουν διαρκώς πολλά λάθη και τους περισσότερους πόντους να προκύπτουν από την ατομική ποιότητα. Η Βασίλισσα με όπλο της τα κλεψίματα και την εκτελεστική δεινότητα του Λοτζέσκι (17-23), διατήρησε το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-27). Ο Τσάλμερς μείωσε στους 2 για τον Άρη (27-29), αλλά ο Μέικον πήρε πάνω του τις τελευταίες επιθέσεις και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 για την ομάδα του (27-34).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για την ΑΕΚ με τα τρίποντα των Μωραΐτη και Λοτζέσκι που ανέβασαν την διαφορά στο +12 (30-42), ενώ ο Λιθουανός συνέχισε τις εξαιρετικές του επιδόσεις με νέο εύστοχο σουτ από τα 7 μέτρα (33-45).  Η Βασίλισσα έφτασε και στο +15 (36-51), αλλά στην συνέχεια «βραχυκύκλωσε» από την πίεση των γηπεδούχων και η διαφορά μειώθηκε ακόμα στο +6 (49-55), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 49-57, χάρη στο καλάθι του Χρυσικόπουλου.

Ο Άρης μείωσε στους 5 πόντους (52-57), αλλά γρήγορα επανήλθε η διψήφια διαφορά με τον Μέικον (51-61). Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, δεν το παράτησαν και πήγαν την διαφορά από τους 12 (58-70), στους 4 (66-70). Ο Λάνγκφορντ έχασε τις δύο βολές που κέρδισε, η κατοχή πήγε στον Άρη, αλλά ο Χρυσικόπουλος έκοψε εντυπωσιακά τον Τσάλμερς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 27-34, 49-57, 68-73