26.3
20:36

ΑΕΚΑΡΑ φέρε μας το Ευρωπαϊκό!

Με νέα νίκη (29-27) και αρκετές δοκιμές, οι Μάγκες προκρίθηκαν κα τυπικά στους «4» του EHF European Cup και πλέον το ευρωπαϊκό είναι πολύ κοντά. Κορυφαίοι οι Παπαδιονυσίου, Μόγια και Λέμος.

Μπορεί η ΑΕΚ να μην κατάφερε να μπει με την απαιτούμενη συγκέντρωση στον αγώνα, όμως με υπομονή έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη-πρόκριση.

Δίνοντας ανάσες και ευκαιρίες ο Δημήτρης Δημητρούλιας, είδε τους Παπαδιονυσίου (6) , Φλορίδο (5) και Λέμος (5) να πρωταγωνιστούν και την ομάδα του να παίρνει άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα (0-4) και η Νέβα πήρε… αέρα στο σκορ.  Σταδιακά όμως οι Μάγκες μείωσαν (3-5) και προσπάθησαν να φέρουν την ανατροπή (7-8), έχοντας χάσει παράλληλα και τρία πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε (9-9) με τον εξαιρετικό Παπαδιονυσίου, όμως δεν κράτησε για πολύ. Οι Ρώσοι πήραν εκ νέου προβάδισμα (9-14) στο σκορ, με την Ένωση να πηγαίνει στο ημίχρονο, ούσα πίσω με 2 τέρματα διαφορά (12-14).

Θυμηθείτε ΕΔΩ την ροή της αναμέτρησης!

Οι ρώσοι το… πάλεψαν (13-17) ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ δεν τους άφηνε να ξεφύγουν (18-18), μέχρι που πήρε το προβάδισμα με τον Κεδέρη (19-18). Από εκείνην την ώρα οι Μάγκες δεν άφησαν το προβάδισμα (24-21) και το διατήρησαν μέχρι τέλους.

Η τελική επικράτηση βρήκε την ΑΕΚ στο +2 (29-27) και στους «4» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αποκλείοντας από την συνέχεια την Νέβα Αγίας Πετρούπολης. Ο δρόμος προς την κατάκτηση του τροπαίου είναι ανοιχτός και η Ένωση είναι ξεκάθαρα το φαβορί.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 5-8, 9-10, 9-13, 12-14 (ημιχρ.), 15-17, 18-18, 22-20, 23-21, 25-24, 29-27.

Νέβα (Τοργκοβάνοφ): Εμελυανένκο, Κοβαλένκο, Στολιάροβ, Σιμάνσκι, Τουάρεβ, Γκόρντεεβ, Σολοντόβνικοβ, Σίνκελ, Αρκατόβ, Βορονίν, Ντιατσένκο, Τσαχαρία, Γκριμπκόβ.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.