10.3
21:35

«Τρένο» η Βασίλισσα για τους «8» του BCL

Νίκος Κλεισαρχάκης

Μία… αριστοτεχνική νίκη (74-65) πήρε η Βασίλισσα κόντρα στην επικίνδυνη Τουρκ Τέλεκομ, δείχνοντας ανωτερότητα ακόμα και ψυχραιμία στο 4ο δεκάλεπτο όταν ο αντίπαλος πλησίασε αρκετά. Κορυφαίοι Ματσιούλις και Μέικον για την ΑΕΚ.

Σε μία πολύ καλή εμφάνιση και δίκαιη επικράτηση προχώρησε σήμερα (10/03) το απόγευμα η Βασίλισσα κόντρα στην τουρκική ομάδα.

Έχοντας κορυφαίους του Ματσιούλις και Μέικον, η ΑΕΚ επικράτησε σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο με ποιότητα, σωστό κοουτσάρισμα και… ψυχραιμία όταν η Τουρκ Τέλεκομ πλησίαζε.

Σημαντικό αποτέλεσμα για την πρόκριση στο FINAL-8 του Basketball Champions League, δεδομένου της δυναμικής του αντιπάλου αλλά και των σημαντικών (Μορέιρα, Γκίκας, Ζήσης και Γιάνκοβιτς) απουσιών που φέρει η ομάδα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση (5-2) κρατώντας την Τουρκ Τέλεκομ χαμηλά στο σκορ και αυξάνοντας την διαφορά (10-4). Οι φιλοξενούμενοι όμως, με τον Τζόνσον ροκάνισαν την διαφορά (11-12), όμως η Βασίλισσα τελείωσε το δεκάλεπτο στο +4 (16-12) από την αντίπαλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι πήραν κεφάλι (16-18) για λίγο, μέχρι να ανεβάσει ξανά ρυθμό η ΑΕΚ και με τον Μέικον να ανακτήσει το προβάδισμα (23-20). Η διαφορά ανέβαινε (30-25), με τα τρίποντα των Ματσιούλις και Λοτζέσκι να κάνουν το +9 (38-29) για την ΑΕΚ. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 38-31 και την Βασίλισσα σε τροχιά νίκης.

Θυμηθείτε την ροή της αναμέτρησης ΕΔΩ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το 2ο ημίχρονο με τους Ματσιούλις και Λάνγκφορντ να πηγαίνουν την διαφορά στο +13 (44-31). Η Τουρκ Τέλεκομ διατηρούσε επαφή (47-41), ωστόσο οι Κιτρινόμαυροι δεν άφηναν να πλησιάσει ο αντίπαλος (51-41). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +11 (57-46) και ένα δεκάλεπτο μακριά για να ολοκληρώσει την αποστολή της.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα (61-48) και στην 4η περίοδο, ωστόσο η Τουρκ Τέλεκομ πλησίασε απειλητικά (67-60). Με ψυχραιμία, ποιότητα και αποτελεσματικές επιθέσεις η Βασίλισσα διατήρησε διαφορά (71-63) και με κορυφαίους Ματσιούλις, Σλότερ και Μέικον στην 4η περίοδο πήρε την πολυπόθητη νίκη (74-65) κόντρα σε έναν επικίνδυνο αντίπαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 10 (2/7 σουτ, 5/10 βολές), Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σλότερ 8, Κατσίβελης 5, Μέικον 20 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4, Ρογκαβόπουλος

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Γκιορέν): Ντέκερ 7 (2/65 σουτ), Φόστερ 6 (3/9 σουτ), Τζόνσον 14 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ο’ Μπράιαντ 7, Γουίλτζερ 14 (1), Μπάλντουιν, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 21/28 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκ Τέλεκομ: 19/36 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη