08.3
21:25

Επιτέλους νίκη, επιτέλους χαμόγελα!

Νίκη ψυχολογίας και με καλή εμφάνιση για την ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα στο ΟΑΚΑ (2-0) – Καβάλησε στην δεύτερη θέση μαζί με τον Άρη μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος – Επέστρεψε στα γκολ ο Καρίμ – Πολύ καλή εμφάνιση ο Αλμπάνης

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ορθολογικό το σχήμα του Ανδαλουσιανού αλλά και τα πρόσωπα με τον Νταντσένκο αυτή τη φορά να ξεκινά βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Λόπες στο αριστερό. Στόπερ έπαιζαν οι Λάτσι και Σβάρνας ενώ στο τέρμα ξεκίνησε ο Αθανασιάδης. Στα χαφ έπαιζαν οι Σακχόφ και Σιμάνσκι με τον Μάνταλο μπροστά τους και τους Αλμπάνη και Γκαρσία στα άκρα της μεσαίας γραμμής. Στην κορυφή της επίθεσης ο Ανσαριφάρντ.

Ο δικέφαλος επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, έχοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο με πολλές τελικές, χαμένες ευκαιρίες αλλά και γκολ. Το 4-2-3-1 που επέλεξε ο Χιμένεθ σε συνδυασμό με το επιθετικό δίδυμο της δεξιάς γραμμής Νταντσένκο και Γκαρσία, απέδωσαν ενώ το ίδιο καλά πήγε και το απέναντι άκρο με τους Λόπες και Αλμπάνη. Ο τελευταίος μόλις στο 2ο λεπτο ξεκίνησε την φάση με τον Ανσαριφάρντ στη συνέχεια να δίνει στον Γκαρσία που έβγαλε ξανά μέσα στην περιοχή και πλάγια στον Αλμπάνη ο οποίος πάσαρε για τον Καρίμ αλλά έκοψε Λισγάρας τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι με τον Αλμπάνη η ΑΕΚ απείλησε από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο αλλά το σουτ του αρχηγού κατέληξε αουτ. Λίγο αργότερα ο Λιβάι έκανε ωραία κίνηση μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την ντρίμπλα, γύρισε στον Ανσαριφάρντ που με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Ο δραστήριος Αλμπάνης πήρε την μπάλα και πάλι, έκοψε προς τα μέσα σούταρε με το δεξί, ήταν καλό αλλά μπλόκαρε ο Βέρχουλστ. Η ΑΕΚ πίεζε σε εκείνο το σημείο και έψαχνε κι άλλο τέρμα για να κλειδώσει από νωρίς το παιχνίδι. Στο 25’ ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ με πάσα στον Σάκχοφ ο οποίος έδωσε στον Νταντσένκο δεξιά. Ο τελευταίος έκανε τη σέντρα, η άμυνα του Απόλλωνα έδιωξε όμως ο Αλμπάνης μπήκε στη φάση έπιασε ένα σουτ με το δεξί η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και ο Ανσαριφάρντ από κοντά σε κενό τέρμα έκανε το 2-0.

Λίγο πριν την ανάπαυλα η ΑΕΚ είχε ακόμη δύο καλές στιγμές μία στο 34’ και μία στο 36’. Συγκεκριμένα ο Αλμπάνης πήρε την μπάλα και για ακόμα μια φορά δημιούργησε κίνδυνο για τον Απόλλωνα. Έδωσε στον Μάνταλο που με ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ έβαλε δύσκολα στον Βέρχουλστ που έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Σιμάνσκι έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-0. Ο Πολωνός συνεργάστηκε με τον Καρίμ με τον πρώτο να παίρνει την μπάλα υπό πίεση να βγαίνει τετ α τετ αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ του δεν ήταν καλό και κατέληξε αουτ για λίγα εκατοστά ψηλά.

ΕΡΙΞΕ ΡΥΘΜΟ

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι το οποίο δεν είχε όσες ευκαιρίες έβγαλε το πρώτο μέρος. Στο 47’ Σιμάνσκι έβγαλε την ΑΕΚ στην επίθεση με πολύ ωραία πάσα στον Γκαρσία που πάτησε περιοχή και έκοψε προς τα έξω στον Μάνταλο που επιχείρησε ένα πλασέ και μπλόκαρε τελικά ο Βέρχουλστ.

Η Ένωση έψαχνε ένα ακόμα γκολ και είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία για να το πετύχει κοντά στο 60’ όταν ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα έψαχνε κάποια κίνηση, είδε πολύ ωραία τον Σάκχοφ του έβγαλε την σέντρα για μέσα στην περιοχή ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά δεν στόχευσε σωστά και η μπάλα κατέληξε αουτ.

Λίγο αργότερα και πάλι η ΑΕΚ μπροστά με τον Απόλλωνα να έχει ρόλο παθητικό, χάνει την ευκαιρία για το 3-0. Ο Ανσαριφάρντ πήρε την μπάλα έκανε μια προσποίηση έστρωσε την μπάλα έπιασε και ένα μακρινό σουτ αλλά δεν ήταν καλό και η μπάλα βγήκε αουτ. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ είχε δώσει χώρο στον Απόλλωνα, ο οποίος μετά το 80ο λεπτό κατέγραψε τρεις τελικές χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Το σκορ έμεινε τελικά στο 2-0. Η Ένωση παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε με τα δύο τέρματα του Ανσαριφάρντ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός, με την ομάδα του Χιμένεθ να ελέγχει και την Ελαφρά Ταξιαρχία να καταγράφει πρώτη τελική στο 80′.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας, Νταντσένκο, Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Αλμπάνης (77’ Νεντελτσιάρου), Μάνταλος (66’ Μαχαίρας), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βέρχουλστ, Κάλισιρ (46’ Τσαμπούρης), Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς (64’ Φατιόν), Κολ, Λαγός (64’ Φερνάντεζ), Σλίβκα (46’ Μουνιέ), Χουχούμης, Ιωαννίδης, Ντάουντα (77’ Μπεντινέλλι)