07.3
15:41

Εργοτέλης – Δόξα Δράμας 6-0: Σκόραρε ξανά ο Τσέλιος

Ο Εργοτέλης συνέτριψε με 6-0 την Δόξα Δράμας για την 13η αγωνιστική της Super League 2, πέτυχε την τρίτη του σερί νίκη και παρέμεινε πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού θύμιζαν την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στη Δράμα, με τον Εργοτέλης να έχει την κατοχή για τους Δραμινούς να αμύνονται μαζικά. Δεν χρειάστηκαν να περάσουν περισσότερα από δέκα λεπτά στο ματς, καθώς στο 7’, λίγες ημέρες μετά το χατ-τρικ που πέτυχε κόντρα στον Ιωνικό βρήκε και πάλι δίχτυα. Μετά από μία εξαιρετική μπαλιά 30 μέτρων στην πλάτη της άμυνας από τον Μπουτσάκη, ο Τσέλιος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στεφανάκο και αφού τον πέρασε στην κίνηση σε κενή εστία, έκανε με ευκολία το 1-0 για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη.

Στο 27’ χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Κρητικούς να κάνουν το 2-0. Ο Κωστανάσιος βρήκε με κάθετη πάσα τον Κόνραντ εκείνος μπήκε στην περιοχή σούταρε δυνατά διαγώνια με το αριστερό ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα Δράμας έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά η προσπάθεια του Μενσά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιμήτρου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Σερβιλάκης έκανε μία εξαιρετική πάσα στον Κόνραντ και ο Ολλανδός επιθετικός του Εργοτέλη με δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Στο 64’ οι Κρητικοί ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, καθώς μετά από εξαιρετική ομαδική ενέργεια, ο Κόνραντ ενώ ήταν με πλάτη στην εστία έκανε πανέξυπνη κάθετη πάσα και ο Μανουσάκης με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα για την ομάδα του. Παρά το 3-0 ο Εργοτέλης δεν έριξε ρυθμούς και στο 72’ σκόραρε για τέταρτη φορά στο ματς με τον Πατρινό.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπουρσέλης βρέθηκε απέναντι στον Στεφανάκο και με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα για το 5-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πατρινός στο 85′ πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Πλέον, μετά από αυτή τη νίκη ο Εργοτέλης πέτυχε το τρίτο του σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα κι έτσι έφτασε τους 28 βαθμούς, όντας μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Δόξα Δράμας, για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα και παρέμεινε στην 10η θέση με 11 βαθμούς.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Νεράλ, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης(61΄ Appi) Μανουσάκης, Κονραντ, Κωστανάσιος(61΄ Μπουρσέλης)

Δόξα Δράμας: Στεφανάκος, Σπυρόπουλος(54΄ Παρασκευάς), Μαρινάκης(71’΄ Μπαράνκο), Μαυριάς(71΄ Κυριακίδης), Μπελεβώνης, Τάσιος(54΄ Σαμπανίδης), Νίβα, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσιά(71΄ Φυτόπουλος), Αγγελόπουλος