06.3
18:44

Στο ρελαντί και… παραλίγο 100άρα για την Βασίλισσα

Χάρης Κολχούρης

Στην επιστροφή της στα παρκέ μετά από σχεδόν έναν μήνα, η Βασίλισσα πήρε εμφατική νίκη με 98- 76 απέναντι στο Μεσολόγγι στο ΟΑΚΑ. Σε εξαιρετική βραδιά οι Μέικον, Ρογκαβόπουλος και Κατσίβελης.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ άσχημα στην αναμέτρηση, έδειξε τα σημάδια της τεράστιας αγωνιστικής αποχής από τα παρκέ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα. Το Μεσολόγγι εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιστροφές των κιτρινόμαυρων και «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό, προηγούμενο με 9 πόντους (3-12).

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλαν αντίδραση με τα τρίποντα των Ρογκαβόπουλου, Κατσίβελη και Μωραΐτη που έδωσαν το προβάδισμα στην Ένωση (18-16). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους κιτρινόμαυρους να έχουν πάρει τα ηνία του σκορ και να προηγούνται για τρεις πόντους (27-24), παρά το κακό τους ξεκίνημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Μεσολόγγι έδειξε πολύ καλά στοιχεία αμυντικά, με ζώνη που περιόρισε επιθετικά την Βασίλισσα και κατάφερε να μειώσει στους 2 (30-28). Έπειτα, η Ένωση πάτησε ξανά γκάζι, ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (42-30), χάρη στην ευστοχία των Λοτζέσκι και Μέικον. Για το υπόλοιπο του δευτέρου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ δεν χαλάρωσε, έβγαλε άμυνες και πήγε στα αποδυτήρια με την υπέρ της διαφορά να φτάνει τους 12 πόντους (52-40), μετά το εντυπωσιακό τρίποντο του Ντάριλ Μέικον.

Στην επανάληψη, οι κιτρινόμαυροι δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ, χτυπώντας τους με απανωτά τρίποντα. Οι Μέικον, Μόουζες και Μωραΐτης ήταν σταθεροί στα επιθετικά τους καθήκοντα, ανεβάζοντας την διαφορά στο +18 (70-52), ενώ παράλληλα οι παίκτες του Μεσολογγίου έχαναν δυνάμεις για να φτάσει το σκορ της τρίτης περιόδου στο 76-60.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και το παιχνίδι επί της ουσίας είχε κριθεί, με τους παίκτες της Βασίλισσας να κάνουν ότι θέλουν. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, η Ένωση δεν σταματούσε με νέους σκόρερ να μπαίνουν στην εξίσωση (Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος), φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στους 30 (93-63). Το τελικό σκορ άγγιξε την 100ρα (98-76) με την ΑΕΚ να έχει πλέον ρεκόρ 11-4 στο πρωτάθλημα.