04.3
20:42

Χιμένεθ: «4-5 παίκτες ζητούσαν αλλαγή – Χαρούμενος για την πρόκριση»

Ο Ανδαλουσιάνος τεχνικός μίλησε για την άσχημη εικόνα της ΑΕΚ αλλά και την επιθυμία 4-5 ποδοσφαιριστών στο 2ο ημίχρονο να γίνουν αλλαγή. «Ήθελα να έχουμε τον έλεγχο και να βάλουμε 2 γκολ».

Δεν είχε… επιλογές ο Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο την ώρα που οι παίκτες ζητούσαν μαζικά αλλαγή, σύμφωνα με τις δηλώσεις του.

Έτσι, ως αποτέλεσμα ήταν να τελειώσει το ματς με την ΑΕΚ να διαθέτει στην επίθεση τους Μαχαίρα, Χριστόπουλο και Βασιλαντωνόπουλο.

Ο Ανδαλουσιάνος τεχνικός δήλωσε χαρούμενος μονο για την πρόκριση αλλά και ανέφερε την επιθυμία του να ελέγξει η Ένωση το παιχνίδι, πετυχαίνοντας 2 τέρματα, κάτι που δεν πραγματοποιήθηκε τελικώς.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Χιμένεθ:

Για το παιχνίδι και την πρόκριση;

«Αισθάνομαι χαρούμενος, αλλά για το μόνο που είμαι χαρούμενος είμαι για την πρόκριση. Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ξέραμε ότι πρόκειται να ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. υπήρχαν παίκτες που δεν μπορούσαν να παίξουν και άλλοι που έκαναν μεγάλη προσπάθεια να παίξουν. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ένα κακό παιχνίδι. Στο δεύτερο μπορέσαμε να αντέξουμε και όταν είχαμε λίγο τον έλεγχο, ήταν αδύνατο 4-5 παίκτες σου να σου ζητούν αλλαγή! Στην επιθετική γραμμή της ΑΕΚ σήμερα αυτοί που τελείωσαν το ματς ήταν ο Μαχαίρας, ο Χριστόπουλος και ο Βασιλαντωνόπουλος. Σίγουρα μία φάση θα μπορούσε να κρίνει το ματς στο τέλος. Ο Βόλος τα έπαιξε όλα για όλα. Η δική μας ομάδα στήθηκε αρκετά πίσω! Θα μου άρεσε η ομάδα μου να έχει τον έλεγχο, να κάνει 3-4 φάσεις και να βάλει δυο γκολ. Αυτό κάνουν οι μεγάλες ομάδες. Ξέραμε ότι δεν ήταν ένα απλό ποδοσφαιρικό παιχνίδι, αλλά μία μάχη, στην οποία ο αντίπαλος έβαλε περισσότερη ένταση».

Για το επιθετικό ποδόσφαιρο του Βόλου κι αν στα ημιτελικά θεωρεί πως η ΑΕΚ θα βελτιωθεί και θα μπορεί να αντεπεξέλθει;

«Δεν είδα ένα Βόλο να παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, αλλά με μεγάλες μπαλιές. Κι εμείς σε καμία περίπτωση δεν κάναμε ένα καλό παιχνίδι και δεν μπήκαμε στη μάχη όπως ο Βόλος».