04.3
19:55

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΚ!

Απογοητευτική η εικόνα της ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο που ηττήθηκε (1-0) αλλά προκρίθηκε. Κάκιστη τακτικά η ομάδα, με επιλογές που (πλέον) σηκώνουν συζήτηση αλλά και κάκιστη απόδοση από τους περισσότερους παίκτες. Αποβλήθηκε μέσα σε 10(!) λεπτά ο Χνίντ.

Προβλημάτισε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο, καθώς ούτε ο Ανδαλουσιάνος παίρνει θετικό βαθμό.

Ήττα-πρόκρισης από τον… Βόλο, με την ΑΕΚ να δείχνει – πέρα από το σύνηθες αμυντικό – και δημιουργικό πρόβλημα.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες από τον Ανσαριφάρντ, ανόητο πέναλτι από τον Τσιντώτα, κόκκινη μέσα σε 10(!) λεπτά από τον Χνίντ. Δεν έπαιξε καθόλου ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Βόλος ξεκίνησε τον αγώνα πιο αποφασιστικά από την ΑΕΚ, έχοντας την πρώτη ευκαιρία του ματς (4’) με τον Φεράρι να σουτάρει. Ο Ανσαριφάρντ απάντησε για την Ένωση στο 9ο λεπτό, σουτάροντας με πλάτη στον Κλέιμαν, με τον τελευταίο να λέει «όχι».

Με τον ρυθμό του ματς να πέφτει στο 2ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ δεν εντυπωσίαζε και άφηνε χώρους στους γηπεδούχους. Μία αντεπίθεση με πολύ καλές προοπτικές για την Ένωση, στο 32’ του αγώνα, με τους Μάνταλο, Σιμάνσκι να εναλλάσσουν την μπάλα και τον Ανσαριφάρντ να σουτάρει πάνω στο πόδι του Γκρίλο.

Ο Τσιντώτας – σε μία ακόμα αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ – ανέτρεψε τον Νίνη στο 34ο λεπτό, με τον Δουβίκα να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-0 του Βόλου. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, δίχως να βγάζει κάποια αντίδραση η Ένωση.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΡΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΣΗΣΗΣ ΕΔΩ!

Το δεύτερο μέρος στο Πανθεσσαλικό στάδιο ξεκίνησε με μία ευκαιρία του Γκαρσία στο 56’, με τον Κλέιμαν να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε με την πάσα του Σιμάνσκι να κοντράρει και να καταλήγει στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ, εμφανώς ξαφνιασμένος.

Δημιουργικά οι Κιτρινόμαυροι υστερούσαν, με την αλλαγή του Μάνταλου και την κούραση να είναι εμφανείς.  Χαρακτηριστικό πως Σιμάνσκι και Σάκχοφ αισθάνθηκαν ενοχλήσεις, ενώ η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει κάποια ουσιαστική ευκαιρία.

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με τον Βόλο να ψάχνει το γκολ της πρόκρισης και την Ένωση να μην δείχνει ικανή να… τελειώσει την πρόκριση με κάποιο τέρμα. Άξιο αναφοράς, οι 2 κίτρινες και (κατ’ επέκταση) η αποβολή του Χνίντ, μέσα σε 10 λεπτά αγώνα.

Οι Κιτρινόμαυροι πήραν την πρόκριση, έπαιξαν με την φωτιά και προβλημάτισαν έντονα τόσο με την απόδοσή τους οι παίκτες, όσο και με το κοουτσάρισμα ο Μανόλο Χιμένεθ.

Οι ενδεκάδες:

Βόλος (Α. Λόπεθ, 4-2-3-1): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (70’ Ριένστρα), Τσοκάνης (83’ Μαρτίνες), Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Μπαριέντος, Περέα (62’ Μπουένο)

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-3-3): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ (83’ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87’ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83’ Μαχαίρας)