03.3
20:10

Ήττα στις… λεπτομέρειες από τον Πανιώνιο

Οι Κιτρινόμαυροι γνώρισαν την ήττα (11-9) από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, εμφανίζοντας ωστόσο καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Η επιστροφή της ΑΕΚ στις πισινές και την αγωνιστική δράση της Α1 – μετά από πέντε μήνες απουσίες – συνδυάστηκε με ήττα.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, η Ένωση έχασε από τον Πανιώνιο στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, έχοντας όμως θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και βρήκαν εύκολα τέρματα, με το πρώτο οκτάλεπτο του αγώνα να λήγει ισόπαλο (3-3). Η ποιότητα της ΑΕΚ ωστόσο έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην ομάδα και η 2η περίοδος βρήκε την Ένωση μπροστά (5-7).

Οι κιτρινόμαυροι αθλητές έδειχναν να διαχειρίζονται την πίεση που ασκούσε ο Πανιώνιος, όμως δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Έτσι, το τρίτο οκτάλπεπτο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (8-8).

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο του ματς, με την ΑΕΚ να συνεχίζει την αστοχία και τον Πανιώνιο να βρίσκει το δρόμο προς τα αντίπαλα καρέ. Το τελικό 11-9 έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους, με την Ένωση να μην καταφέρνει να πανηγυρίσει τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-7, 8-8, 11-9.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Σαλτερής, Μπουζαλάς 1, Σπυρόπουλος, Σπούνερ, Μπραϊμης 3, Γαβαλάς Σπ. 1, Καλαϊτζής, Νταλάπας, Αλεξίου, Δήμου Δ. 2, Μπαρακάτ 3, Καπετανάκης 1, Λιμαράκης, Μοσχοβέλης, Κουκούνας.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάδολος): Φλέγκας, Βλατάκης, Σταμέλος, Κουτσιαλής, Βούκσεβιτς, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 4, Παυλιδάκης, Γιαννουρής, Στελλάτος 2, Βέκκος 2, Μαυρωτάς Άρ., Κατσινούλας, Ζώρζος, Πατακός 1.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας.