28.2
21:23

Δεν είχε μυαλό και φαντασία

Μοιρασμένο το παιχνίδι στην Λεωφόρο με την ΑΕΚ να έχει μια ανούσια κατοχή, που δεν μπορούσε να την αξιοποιήσει απέναντι στους πρασίνους – Κακή μεσοεπιθετικά μέχρι να βρει το γκολ και να ξυπνήσει στη συνέχεια ο Μάνταλος που μέχρι εκείνο το σημείο δεν βοήθησε – Τελικό σκορ 1-1 (58’ Βέλεθ, 73’ Γκαρσία)

Η ΕΝΤΕΚΑΔΑ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ο Ανδαλουσιανός τεχνικός της Ένωσης επέλεξε τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια της ΑΕΚ, με τους Λόπες, Λάτσι, Ντεντελτσιάρου και Σβάρνα στην άμυνα και τους Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς ως αμυντικά χαφ. Ο Μάνταλος έπαιζε μπροστά τους ενώ Τάνκοβιτς και Γκαρσία αγωνιζόντουσαν στα άκρα της επίθεσης με μοναδικό φορ τον Ανσαριφάρντ.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο το οποίο δεν θύμιζε τίποτα σε ντέρμπι, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, μέσα σε 45 λεπτά τα οποία δεν είχαν καλό θέαμα ποδοσφαιρικό. Και οι δύο ομάδες περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα με την ΑΕΚ περισσότερο να προσπαθεί να βρει την καλή στιγμή που θα της έδινε το προβάδισμα στον αγώνα.

Στο σουτ του Σιμάνκσι στο 19′ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο μέσος της ΑΕΚ σούταρε με τον Νεντελτσιάρου να προσπαθεί να κάνει το τακουνάκι, δεν βρήκε τη μπάλα και ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα. Αυτή άλλωστε είναι και η μοναδική στιγμή αναφοράς στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να δίνει χώρο στην Ένωση, αλλά η ομάδα του Ανδαλουσιανού δεν κατάφερε να δημιουργήσει με αξιώσεις κάτι παραπάνω.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ Χ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε παραπάνω πράγματα, με τον Παναθηναϊκό αρχικά και πάλι να περιμένει τον δικέφαλο, να είναι όμως αυτός που ανοίγει εν τέλει το σκορ στο παιχνίδι μετά από στημένη εκτέλεση. Σε φάουλ από τα δεξιά ο Ενγκμπακοτό πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ισπανός αμυντικός έκανε την ντρίπλα και το σουτ με το δεξί από θέση μέσα στην περιοχή και αριστερά και την έστειλε στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στους πράσινους.

Η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω, και παρότι δυσκολευόταν στην τελική πάσα και στις ιδέες, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Από λάθος των παικτών του Παναθηναϊκού λίγο κάτω από το κέντρο, ο Σιμάνσκι πήρε τη μπάλα, έκανε την κάθετη πάσα προς τον Γκαρσία ο οποίος μπήκε από τα δεξιά έχοντας περάσει τον Χουάνκαρ, έκανε την ντρίπλα με αποτέλεσμα να έρθει ο Βέλεθ και να κόψει τη μπάλα αλλά στην προσπάθεια του Χουάνκαρ να απομακρύνει η μπάλα βρήκε πάνω στο σώμα του Γκαρσία ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το διαγώνιο πλασέ και νίκησε τον Διούδη για να ισοφαρίσει.

Η ΑΕΚ είχε στη συνέχεια ακόμη μια καλή στιγμή με τον Μάνταλο που μετά το γκολ προσπάθησε να βοηθήσει, κάτι που δεν είχε καταφέρει στην προηγούμενη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων μπήκε από τα αριστερά, πέρασε τον Μολό και έκανε το σουτ από δύσκολη θέση αλλά αυτή έφυγε παράλληλα προς την εστία του Διούδη. Από την άλλη λίγο πριν το φινάλε ο Παναθηναϊκός βρέθηκε κοντά στο 2-1 στη φάση με το Νιάς. Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι με τον Νιάς να κάνει το πλασέ και τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (85’ Βιγιαφάνιες), Μαουρίσιο, Καμπετσής, Ενγκμπακοτό (78’ Καρλίτος), Ιωαννίδης (78’ Χατζηγιoβάννης).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς (67’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (92′ Χριστόπουλος).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 38’ Αλεξανδρόπουλος, 54’ Ενγκμπακοτό, 65’ Κρίστισιτς, 86’ Μαουρίτσιο, 89’ Λόπες, 92’ Μολό