20.2
21:23

Περίσσια ψυχή μεν, άμυνα για κλάματα δε…

Έβγαλε τα μάτια της και έ(Χ)ασε βαθμούς η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ δεχόμενη δύο γκολ από τον Αστέρα μέσα σε 5 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να ισοφαρίσει και λίγο έλειψε για την απόλυτη ανατροπή ο δικέφαλος του Μανόλο Χιμένεθ – Τελικό σκορ 2-2

Ο ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ελλείψει πολλών βασικών ποδοσφαιριστών τόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα, ο Ανδαλουσιανός τεχνικός της ΑΕΚ επέλεξε το 4-4-2 ως βασικό σχήμα για την αναμέτρηση απέναντι στον Αστέρα με τον Αθανασιάδηκάτω από τα δοκάρια και τους Μιτάι, Νεντελτσιάρου, Λάτσι και Σβάρνα στην άμυνα και τους Τάνκοβιτς, Μάνταλο, Σιμάνσκι και Γκαρσία στην τετράδα του κέντρου. Στην επίθεση ξεκίνησαν οι Ολιβέιρα και Ανσαριφάρντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ζωντάνια στα πρώτα λεπτά όμως η συνέχεια ήταν καταθλιπτική με την άμυνα της να την προδίδει δύο φορές μέσα σε λίγα λεπτά. Αρχικά όμως η Ένωση ήταν αυτή που απείλησε όταν ο Ολιβέιρα επέμενε σε μια θεωρητικά χαμένη μπαλιά από δεξιά, γύρισε, ο Ανσαριφάρντ άφησε την μπάλα, ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά βρήκε κόντρα σε αμυντικό του Αστέρα και στη συνέχεια κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Αστέρας με τον Λουίς Φερνάντεθ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά ο Καστάνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης με το χέρι απομάκρυνε σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά αργότερα οι Πελοποννήσιοι άνοιξαν το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μουνάφο συγκεκριμένα έκανε το σουτ μετά την εκτέλεση η μπάλα κατέληξε στην Φερνάντεθ, ο οποίος πλάσαρε ανενόχλητος και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Πριν καλά καλά προλάβει ο δικέφαλος να δεχτεί το γκολ, ένα νέο κόρνερ για τον Αστέρα του δίνει ισχυρό προβάδισμα για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Σουάρες πήδηξε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια να βρει τα πατήματα της και τα… μυαλά της είχε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς που μπλόκαρε εύκολα ο Τσιφτσής, αλλά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έφτασε κοντά ακόμα και στην ισοφάριση. Νωρίτερα ο Μανόλο Χιμένεθ έβγαλε με αναγκαστική αλλαγή τον Ολιβέιρα από την επίθεση και πέρασε στη θέση του τον Κρίστιτσιτς με αλλαγή σχηματισμού σε 4-2-3-1. Στο 40’ μετά από ωραία κάθετη του Τάνκοβιτς στον Σιμάνσκι, ο τελευταίος έκανε φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Τσιφτσή για να μειώσει το σκορ. Ο Αστέρας πήγε άμεσα να απαντήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Φερνάντεθ βγήκε απέναντι στον Αθανασιάδη, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά. Η τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει η Ένωση χάθηκε στο 44’ όταν μετά από υπέροχη κάθετη του Κρίστισιτς στον Τάνκοβιτς, ο τελευταίος πέρασε ωραία και έδωσε στον Σιμάνσκι με το σουτ του Πολωνού να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ανσαριφάρντ από κοντά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε τα πάντα για τη μεγάλη ανατροπή! Ήταν άλλωστε η μοναδική ομάδα που πίεζε και προσπαθούσε γι αυτό σε όλη του τη διάρκεια. Νωρίς στο 51’ ωραία προσπάθεια του Μάνταλου ο οποίος γύρισε στον Γκαρσία, αλλά το συρτό σουτ του τελευταίου κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ανσαριφάρντ δέχθηκε την μπάλα από τον Κρίστισιτς, έκανε το συρτό σουτ, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Αστέρα μπλόκαρε σταθερά. Λίγα λεπτά πιο μετά ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάρνας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Όσο τα λεπτά περνούσαν η Ένωση πίεζε ακόμα πιο πολύ ενώ στο 66’ ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα, ο Μάνταλος γύρισε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε επίσης άουτ. Η ισοφάριση όμως δεν άργησε να έρθει με τον Γκαρσία να κάνει φοβερά πράγματα και να οδηγεί την ΑΕΚ προς την ανατροπή. Ο ποδοσφαιριστής από το Τομπάγκο και Τρινιντάντ ξέφυγε από τα δεξιά γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Σιμάνσκι, ο οποίος πλάσαρε τον Τσιφτσή, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ έκανε την τεράστια προσπάθεια της και είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Μάλιστα στο 74’ και ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, η μπάλα κατέληξε στον Κρίστισιτς που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, πήγε στον Ανσαριφάρντ, αλλά ο Τσιφτσής απέκρουσε το σουτ του Ιρανού. Στη συνέχεια, ο Σουάρεθ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Λάτσι! Λίγο αργότερα ο μόνιμος κίνδυνος του Αστέρα, Γκαρσία, εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Αστέρα, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς ο Αλμπάνης έκανε το γύρισμα απ’ τα αριστερά, ο Σβάρνας πλάσαρε, αλλά ο Αλβάρες έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και το σκορ τελικά να μένει στο 2-2 με την ΑΕΚ να χάνει πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Μιτάι (46’ Λόπες), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Γκαρσία, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα (30’ Κρίστισιτς), Ανσαριφάρντ.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (86’ Ιγκλέσιας), Τιλίκα, Φερνάντεθ (75’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (75’ Ριέρα), Μπαράλες.