11.2
09:36

Μια όμορφη ΑΕΚ για… 11 λεπτά

Η Ένωση χρειάστηκε… 11 λεπτά για να φέρει τούμπα το παιχνίδι, απέναντι στον Βόλο, αλλά συνέχισε να κυμαίνεται στη μετριότητα, κρατώντας προφανώς μόνο το αποτέλεσμα.

Με μια σειρά αρνητικών εμφανίσεων το τελευταίο διάστημα, η ΑΕΚ χρειαζόταν μια ολοκληρωμένη εμφάνιση, κόντρα στο Βόλο που να γίνει η αχτίδα φωτός και η ελπίδα της, για την συνέχεια.

Ο Μανόλο Χιμένεθ παράταξε την ΑΕΚ με ορθολογική ενδεκάδα και σχηματισμό, χωρίς πειραματισμούς και δοκιμές, αλλά με ξεκάθαρη σοβαρότητα για να μπει δυνατά στο παιχνίδι, χωρίς να δώσει περιθώρια στον Βόλο για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Σαν σκέψη και πλάνο ήταν σωστό, αλλά σαν εκτέλεση δεν έπιασε, λόγω κάποιων επιλογών στα πρόσωπα της ενδεκάδας, τα οποία προβλημάτισαν έντονα με την εμφάνιση τους και ειδικότερα ο Όλεγκ Νταντσένκο που ξεκίνησε στο δεξί άκρο της άμυνας για πρώτη φορά απ’ την έλευση του στην Ένωση και τα δείγματα του δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικά, κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα.

Βέβαια και η υπόλοιπη ομάδα, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στο πρώτο 20λεπτό κάνοντας αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή, αλλά και στην άμυνα, δίνοντας αφορμές στον Βόλο να απειλήσει και να μπει δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να ανοίξει και το σκορ.

Η ΑΕΚ απ’ εκεί και έπειτα κατάφερε να αφυπνιστεί και να γυρίσει… τούμπα το παιχνίδι, μέσα σε ένα διάστημα 11 λεπτών, καταφέρνοντας το 0-1 να το κάνει 4-1 και να καθαρίσει το ματς, παίρνοντας και σκορ πρόκρισης.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, η Ένωση έσβησε μηχανές στο 4-1, χωρίς να διαχειριστεί σωστά το υπέρ της σκορ, δίνοντας αρκετές φορές την μπάλα στον Βόλο, με αποτέλεσμα να καταφέρει στο δεύτερο ημίχρονο να μειώσει σε 4-2, αλλά και να δημιουργήσει ακόμα και κινδύνους προς την εστία του Τσιντώτα, για να μειώσουν κι’ άλλο το σκορ.

Η συγκεκριμένη διαχείριση σε συνδυασμό με την ακόμα μια φορά προβληματική άμυνα της, ήταν τα μελανά σημεία της ΑΕΚ στο χθεσινό αγώνα, που ικανοποιητική εικόνα είχε σε αυτά τα υπέροχα… 11 λεπτά, που τα έκανε όλα σωστά και απέδωσε καρπούς με τα τέσσερα γκολ, καθώς μετά είχε μόνο κάποια διάσπαρτα καλά διαστήματα.

Το 4-2 έφερε χαμόγελα, αλλά δεν αφήνει να καθησυχάσει κανείς, ούτε να μπουν τα αμυντικά προβλήματα κάτω απ’ το… χαλάκι, χτυπώντας για ακόμα μια φορά κάποια απ’ τα “καμπανάκια”, που αποδεικνύουν ότι χρειάζεται βελτίωση στην εικόνα της.