10.2
22:27

Ήττα – αποκλεισμός και «σφαγή» στο Λαύριο

Χάρης Κολχούρης

Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει τα εμπόδια των «γκρι», έφερε το ματς στην παράταση αλλά στο τέλος πλήρωσε τα λάθη της και ηττήθηκε με 90-85 από το Λαύριο.

Ο ορισμός της ξεφτίλας και της αλητείας στο Λαύριο από το διαιτητικό τρίο που έσπρωξε τους γηπεδούχους στη νίκη. Αδιανόητες αποφάσεις και ανύπαρκτα φάουλ, ακόμα σουτάρουν βολές οι του Λαυρίου…

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και δεν θα καταφέρει να φτάσει στα ημιτελικά προκειμένου να έμπαινε στην διεκδίκηση του τίτλου που η ίδια κατέκτησε πέρσι τον Φεβρουάριο κόντρα στον Προμηθέα Πατρών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε ένα πολύ ισορροπημένο ματς, οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ ένταση στο παιχνίδι τους, με την ΑΕΚ να καταφέρνει σε 17” να πραγματοποιήσει 3 μπλοκ, με τον Μορέιρα (x2) και τον Ματσιούλις. Λαύριο και Ένωση πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10, το Λαύριο έφτασε στο +3 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Κόζι, αλλά εκεί οι κιτρινόμαυροι πάτησαν γκάζι.

Με ένα σερί 0-10, η Βασίλισσα έφτασε στο 13-20 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντάριλ Μέικον, ο οποίος στο πρώτο δεκάλεπτο πέτυχε 13 πόντους, με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο. Το Λαύριο αν και μείωσε την διαφορά (16-20) δεν κατάφερε να καταφέρει τίποτα παραπάνω και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 16-24.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η καλή άμυνα της ΑΕΚ δεν συνεχίστηκε, με τους Κόζι και Μουράτο να το εκμεταλλεύονται πετυχαίνοντας πολλούς πόντους που μείωσαν αισθητά την διαφορά (26-28). Η παρουσία του Λάνγκφορντ στο παρκέ δεν έδωσε τις αναμενόμενες λύσεις, με τον Αμερικανό να υποκύπτει σε πολλά λάθη, γεγονός που σε μεγάλο βαθμό δημιούργησε προβλήματα επιθετικά για την ομάδα. Το Λαύριο έφτασε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (35-35), ακολούθησαν αρκετές χαμένες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, για να έρθουν οι εύστοχες βολές του Λάνγκφορντ για το σκορ ημιχρόνου (35-37).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με το παιχνίδι να αποκτάει άγρια ομορφιά και τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να βρίσκουν σημαντικά καλάθια. Η διαφορά δεν ανέβηκε πάνω από 3 πόντους (48-51), το Λαύριο ακολουθούσε κατά… πόδας τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι πέτυχαν σημαντικά καλάθια με τον Λάνγκφορντ, ο οποίος όμως υπέπεσε και σε αρκετά λάθη. Το τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου ήταν το καθοριστικό, με τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει σε buzzer beater και να κάνει το 52-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο έκανε ένα σερί 11-4, με MVP τους διαιτητές του αγώνα, οι οποίοι έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να τους ευνοήσουν, καταλογίζοντας 4 φάουλ κατά της ΑΕΚ στα πρώτα 46”. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (70-64), έδειξαν να ελέγχουν το ματς, αλλά οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του με τον Λάνγκφορντ.

Ο Αμερικανός μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να ήταν εκτός κλίματος, αλλά έδωσε λύσεις επιθετικά όταν η μπάλα έκαιγε. Ο Ζήσης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (74-73), ενώ στην συνέχεια ο Μέικον ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή για το 75-75. Η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα με τον Ματσιούλις, πάσαρε στον Λάνγκφορντ, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, το οποίο όμως δεν μέτρησε ποτέ, καθώς κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Ο Ματσιούλις πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα που έδωσαν πνοή στην Βασίλισσα (83-83), αλλά το Λαύριο βρήκε απάντηση με τον Μουράτο να συνεχίζει το επιθετικό κρεσέντο. Στο φινάλε με το σκορ στο 88-85, ο Ζήσης έκανε λάθος στην επαναφορά, με την Βασίλισσα να δέχεται το τελικό χτύπημα για το τελικό 90-85, που έδωσε την πρόκριση στο Λαύριο.