07.2
21:29

Αυτά παθαίνεις αν δεν κάνεις μεταγραφές…

Σε συνέχεια από το κακό πρόσωπο της Πέμπτης, η ΑΕΚ ηττήθηκε και στο ΟΑΚΑ από τον Άρη (0-2) για το πρωτάθλημα και πλέον μπαίνει σε μπελάδες καθώς ήδη μοιράζεται την 3η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ – Φανερό το ότι η ομάδα υστερεί σε καίριες θέσεις και δυστυχώς δεν έγινε η απαραίτητη ενίσχυση στην μεταγραφική περίοδο του χειμώνα

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ο Χιμένεθ ξεκίνησε τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια με τους Λόπες, Λάτσι, Νεντελτσιάρου και Ραντόνια στην άμυνα, Σιμόες, Κρίστιτσιτς και Σιμάνσκι στο κέντρο και Αλμπάνη, Καρίμ και Γκαρσία στην τριάδα της επίθεσης στο 4-3-3.

Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο έκανε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Άρη με τους παίκτες της μεσαίας γραμμής να είναι σε κακή ημέρα, ενώ και αμυντικά έγιναν λάθη ειδικά στη φάση του γκολ του Άρη. Ήταν φανερό βέβαια και η έλλειψη ενός δημιουργικού χαφ, κάτι που ο Μανόλο Χιμένεθ ήλπιζε ότι σήμερα μπορεί να το βρει στο πρόσωπο του Κρίστιτσιτς, όμως ο Σέρβος ήταν εκτός παιχνιδιού.

Η Ένωση είχε μια πρώτη καλή στιγμή όταν μετά από ατομική ενέργεια του Γκαρσία, όπου πέρασε τους Σάκιτς και Σάσα, η μπάλα γύρισε στην περιοχή όμως ο Κουέστα μπλόκαρε τη μπάλα. Λίγο αργότερα ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία του Άρη ήρθε στο 9ο λεπτό όταν ο Ματέο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των παικτών της ΑΕΚ να απομακρύνουν την μπάλα, έδωσε στον ανενόχλητο Μπρούνο Γκάμα, αλλά το διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου από καλή θέση πέρασε άουτ. Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία είχαν οι Θεσσαλονικείς στο 13’ όταν ο Ματέο Γκαρσία αυτή τη φορά από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, αλλά πέρασε ψηλά άουτ η μπάλα.

Η Ένωση δεν ήταν καλή, είχε μεγάλη απόσταση από το κέντρο στην επίθεση και περιορίστηκε στους δύο ακραίους της επίθεσης μήπως και με κάποια ατομική προσπάθεια βγει εντέλει κάτι καλό. Ο Αλμπάνης είχε μια καλή στιγμή αλλά και τον χρόνο στο 22’ για να κατεβάσει τη μπάλα και να κάνει το σουτ, όμως προτίμησε το απευθείας, που δυστυχώς έχοντας βάλει λάθος το σώμα του αυτό κατέληξε πόλλά μέτρα πιο ψηλά από τα δοκάρια του Κουέστα.

Ο Άρης λοιπόν εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι και η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν ήταν καλή (αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα κυρίως από την πλευρά του Ραντόνια, αλλά και του Λόπες) κέρδισε ένα κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Γκάμα. Ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Ματέο Γκαρσία, που πλάσαρε, ο Αθανασιάδης απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Ροζ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με αυτό το σκορ η Ένωση μπήκε στα αποδυτήρια, με τον Μανόλο Χιμένεθ εμφανώς απογοητευμένο από την εξέλιξη του παιχνιδιού.

ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με αλλαγές ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση, καθώς Μάνταλος, Νταντσένκο και Μαχαίρας πέρασαν στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ παρ’ όλα αυτά δυσκολευόταν να βρει την ευκαιρία για το γκολ εν αντιθέσει με τον Άρη που χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 48’. ! Ο Σάσα συγκεκριμένα έκλεψε την μπάλα από τον Μάνταλο, έδωσε στον Μπερτόγλιο, αλλά ο Αργεντινός έκανε κάτι ανάμεσα σε πάσα και σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Μάλιστα λίγο πριν το 70’ και πάλι ο Άρης έχει ευκαιρία όταν ο Σάσα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά ο Ματέο Γκαρσία απέφυγε τον Νεντελτσεάρου αλλά ο Αθανασιάδης παραχώρησε κόρνερ.

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 70’ όταν μετά από απομάκρυνση της μπάλας από τον Ροζ η μπάλα στρώθηκε στον Μαχαίρα, εκείνος έπιασε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να τραντάζει το δεξί δοκάρι του Κουέστα ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μάνταλος κέρδισε κόρνερ. Στο 78’ ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ολιβέιρα και σταμάτησε η φάση.

Δυστυχώς όμως για την ΑΕΚ το παιχνίδι πήρε χειρότερη τροπή, καθώς στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Άρη. Ο Ματίγια εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, ο Μάνος συνεργάστηκε υπέροχα με τον Σίλβα, ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Αθανασιάδη και «κλείδωσε» τη νίκη!

AEK (Mανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ραντόνια (46’ Νταντσένκο), Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Λόπες, Σιμόες (46’ Μάνταλος), Κρίστισιτς, Σιμάνσκι (79’ Τάνκοβιτς), Λιβάι Γκαρσία, Αλμπάνης (46’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (59’ Ολιβέιρα).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα, Ματέο Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (66’ Μάνος).