06.2
20:25

Ήττα στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Volley League Γυναικών.

Οι “κιτρινόμαυρες” στην επανέναρξη του Πρωταθλήματος, δεν κατάφεραν να κερδίσουν βαθμό ή βαθμούς στη συμπρωτεύουσα, εμφανώς επηρεασμένες από την έλλειψη ρυθμού αγώνων, αλλά και από τις αρκετές αλλαγές στο ρόστερ, οι οποίες όμως είναι βέβαιο ότι μέρα με τη μέρα θα αλλάξουν το πρόσωπο της ομάδας προς το καλύτερο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, με την ΑΕΚ να απαντά με γρήγορο σερί για το 2-3. Οι “ασπρόμαυρες” με όπλο το σερβίς δυσκόλεψαν την υποδοχή της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη, με τη διαφορά να φτάνει τους 8 (12-4). Με τις Pirv, Perovic και Ράπτη, η ΑΕΚ πίεσε για να επανέλθει κοντά στο σετ (15-8, 17-10), χωρίς επιτυχία ωστόσο, καθώς ο ΠΑΟΚ έφτασε μέχρι και το 24-15. Με τις Διάλλα και Ράπτη, η “Ένωση” μείωσε σε 24-18, για να απωλέσει το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη. Pirv και Perovic βρήκαν σημαντικούς πόντους κρατώντας την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (5-4, 8-6, 9-7). Η Διάλλα με δύο εντυπωσιακά μπλοκ και η Τσοχατζή με άσσο, έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 11-10. Η Priv με εξαιρετικό τελείωμα “έγραψε” το 11-12, αλλά ακολούθησε ένα σερί 7-0 που έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων (18-12) και τελικώς καθόρισε και το σετ (25-17).

Στο τρίτο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” παρά το αρχικό 3-1, έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και με τις Pirv και Διάλλα να κυριαρχούν σε επίθεση και μπλοκ αντίστοιχα, έδωσαν το προβάδισμα στην “Ένωση” (3-5, 4-6). Η διαφορά έφτασε έως και τους 3 πόντους (7-10), με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει στο σετ και πάλι χάρη στο σερβίς (12-11). Διάλλα και Καββαδία με διαδοχικά μπλοκ έκαναν το 15-16 και 15-17 αντίστοιχα, ενώ η Priv διατήρησε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (17-18). Στο 20-20 ένα σερβίς των “ασπρόμαυρων” δόθηκε ως άσσος αντί για άουτ όπως διαμαρτυρήθηκαν οι “κιτρινόμαυρες”, με τον ΠΑΟΚ έτσι να παίρνει εν τέλει προβάδισμα δύο πόντων (22-20). Η Perovic με δύο εξαιρετικές επιθέσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσια (22-22), όμως στην αμέσως επόμενη φάση, νέο χτύπημα αθλήτριας του ΠΑΟΚ έστειλε τη μπάλα εκτός τερέν, όπως έδωσε και ο επόπτης γραμμής, με τον διαιτητή να μη δέχεται την απόφασή του και να δίνει τον πόντο στις Θεσσαλονικείς! Η ΑΕΚ απάντησε με μπλοκ της Διάλλα σε πρώτο χρόνο (23-23), ενώ κέρδισε και το άουτ στην επόμενη φάση για το σετ μπολ (23-24). Οι “κιτρινόμαυρες” δεν κατάφεραν να πάρουν τον πόντο που θα τους έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, ενώ τελικώς ηττήθηκαν με 27-25 στο σετ και 3-0 στον αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ έχει ρεπό, γεγονός που θα δώσει την ευκαιρία στον τεχνικό του “Δικεφάλου” να δουλέψει ακόμα περισσότερο με τις αθλήτριές του για να εμφανιστούν ακόμα πιο έτοιμες στη δύσκολη συνέχεια του Πρωταθλήματος που έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Π.Α.Ο.Κ. – ΑΕΚ 3-0
Τα σετ: 25-18, 25-17, 27-25.
Π.Α.Ο.Κ. (Φλώρος): Πολυνοπούλου 11 (5/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 11 (7/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μερτέκη 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Κούμπουρα 24 (20/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου, Πότοκαρ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 58% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ. – 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.
ΑΕΚ (Αρσενιάδης): Τσοχατζή 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Perovic 16 (16/43 επ.), Ράπτη 4 (3/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 18% άριστες), Διάλλα 7 (4/14 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Pirv 12 (10/30 επ., 2 άσσοι, 58% υπ. – 46% άριστες), / Μπελιά (λ, 36% υπ. – 27% άριστες), Τουλγαρίδου (λ), Μερκούρη, Μπούσια.