27.1
19:09

Την επηρέασαν και τα εξωαγωνιστικά

Τα βρήκε σκούρα η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ηττήθηκε (0-2) από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ήταν φανερό ότι οι «κιτρινόμαυροι» έχουν επηρεαστεί από τα εξωαγωνιστικά θέματα που ταλανίζουν τις τελευταίες μέρες την ομάδα – Ήταν και άτυχη καθώς είχε δύο δοκάρια από Μάνταλο και Ολιβέιρα

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΝΟΛΟ

Ο Χιμένεθ επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΣ με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια και τους Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα και Μπακάκη στην άμυνα. Σιμόες, Σιμάνκσι και Γαλανόπουλος έπαιζαν στο κέντρο με τους Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα και Γκαρσία να αποτελούν την επιθετική τριάδα.

Δεν ήταν καλή η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, που είχε προβλήματα στην ανάπτυξη των φάσεων αλλά κυρίως στην τελική πάσα. Στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή όταν ο Σιμάνσκι έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα ο ΠΑΣ είχε καλή στιγμή όταν ο Μπρένερ κατέβασε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τάνκοβιτς μπήκε απ’ τα αριστερά μέσα στην περιοχή, έκανε σέντρα-σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στο ημίωρο ο Ινσούα υπέπεσε σε ένα ακόμη τραγικό λάθος καθώς προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Παντελάκης πρόλαβε και την τσίμπησε, με αποτέλεσμα να τον βρει στη γάμπα με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Κρίζμαν έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αθανασιάδη και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του ενώ στα επόμενα λεπτά μέχρι και την ανάπαυλα η Ένωση προσπάθησε να βρει το γκολ μάταια.

ΑΤΥΧΗ ΜΕ ΤΑ ΔΟΚΑΡΙΑ ΚΑΙ… ΗΤΤΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανόλο άλλαξε το σχήμα, πέρασε τον Καρίμ δίπλα στον Ολιβέιρα και η ΑΕΚ έπαιζε στη συνέχεια σε σχήμα 4-4-2, όμως ο ΠΑΣ ήταν καλά οργανωμένος αμυντικά με τον δικέφαλο να δυσκολεύεται και την μπάλα να μην κάνει και χατίρια. Είχε καλή ευκαιρία η Ένωση στο 50’ όταν ο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, αλλά ο Οικονομόπουλος πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν και κατέληξε άουτ!

Λίγο αργότερα η ΑΕΚ χάνει και νέα μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Ολιβέιρα έπιασε τρομερό σουτ απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών. Ο Γκαρσία είχε επίσης μια κεφαλιά στο 66’ όμως ήταν αδύναμη και μπλόκαρε εύκολα ο Λοντίγκιν. Η ΑΕΚ προσπαθούσε για το γκολ της ισοφάρισης και είχε ένα ακόμα δυνατό σουτ του Μπακάκη απ’ το ύψος του ημικυκλίου, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά και έχασε μοναδική ευκαιρία στο 75’ για να κλειδώσει τη νίκη όταν ο Λεό βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά με το κεφάλι, ενώ στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Γάλλου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Όμως ο επιθετικός του ΠΑΣ επέστρεψε ξανά δέκα λεπτά αργότερα και αυτή τη φορά ολοκλήρωσε το θρίαμβο για την ομάδα του. Ο Λέο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σβάρνα, βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε τον Αθανασιάδη, “κλειδώνοντας” τη νίκη!

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα (46’ Λόπες), Σιμάνσκι, Σιμόες, Γαλανόπουλος (46’ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (70’ Αλμπάνης), Τάνκοβιτς (46’ Ανσαριφάρντ), Ολιβέιρα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (77’ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σιόντης (26’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (63’ Σάλιακας), Μπατίστ, Κρίζμαν (63’ Παμλίδης).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 21’ Ινσούα, 35’ Τσιγκρίνσκι, 53’ Κάργας, 73’ Οικονομόπουλος, 81’ Λοντίγκιν