27.1
22:56

Τιμώρησε τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ – Ξανακάνουν ένσταση για «κλοπή»

Χάρης Κολχούρης

Η Ένωση τιμώρησε τον ΠΑΟΚ για την ένσταση που είχε καταθέσει στις 05/12, νικώντας τον με το εμφατικό 76-56. Σε μεγάλη βραδιά η ΑΕΚ, με αρχισκόρερ τους Ματσιούλις, Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι.

Πάρτι της Βασίλισσας στο ΟΑΚΑ με καλεσμένο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μάλλον… μετάνιωσε για την ένσταση. Τρομερή εμφάνιση από όλους τους κιτρινόμαυρους οι οποίοι έδωσαν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, κλείνοντας στόματα σε ένα ματς που έπρεπε να «καθαρίσει» και το έκανε με μεγάλη επιτυχία.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της και να δείξει ποιος είναι το αφεντικό (9-0). Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο ΠΑΟΚ σκόραρε μετά από 5:30′ αγώνα και ενώ το σκορ ήταν 11-2. Έκτοτε, η Ένωση έτρεξε ένα τεράστιο σερί 11-1, φτάνοντας στο 22-3, με τους κιτρινόμαυρους να βγάζουν τρομερή ένταση στην άμυνα, μη επιτρέποντας στους παίκτες του ΠΑΟΚ να αντιδράσουν, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-6.

Στην επίθεση, Ματσιούλις και Λοτζέσκι βρήκαν πολλά ελεύθερα σουτ που κατέστρεψαν την ψυχολογία των ασπρόμαυρων και διεύρυναν ακόμη περισσότερο την διαφορά των δύο ομάδων. Άπαντες ήταν συνεπείς στα ανασταλτικά, αλλά και στα επιθετικά τους καθήκοντα, φανερώνοντας πόσο πολύ ήθελαν την νίκη στην αποψινή αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά έπεσε πάνω στις εξαιρετικές άμυνες των Ρογκαβόπουλου, Ματσιούλις και Σλότερ, οι οποίοι περιόρισαν σχεδόν κάθε επίθεση των αντιπάλων τους, με το διαφορά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου να φτάνει τους 17 πόντους. (44-27)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ένωση δεν έχασε την τεράστια διαφορά που είχε χτίσει, αντιθέτως δεν άφηνε τον αντίπαλο της να πλησιάσει ούτε καν κάτω από τους 20 πόντους. Η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό του αγώνα, αλλά οι διαιτητές με τραγελαφικές αποφάσεις προσπάθησαν να βάλουν τον ΠΑΟΚ στο παρκέ, με αποκορύφωμα την αποβολή του Παπαθεοδώρου, σε ένα σημείο που οι κιτρινόμαυροι αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα. Η Βασίλισσα έβγαλε αντίδραση και πάθος και οι έμπειροι της έβαλαν πλάτη προκειμένου να μην υπάρξει χαλάρωση πριν το τελευταίο δεκάλεπτο (61-39).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, οι κιτρινόμαυροι έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του ΠΑΟΚ να βρει ρυθμό με συνεχή τρεξίματα, διεκδικώντας κάθε φάση. Το τελικό 76-56 φανερώνει την διαφορά ποιότητα ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά συνάμα και την θέληση των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου για… εκδίκηση μετά τα όσα συνέβησαν.